Šéf komunistů: ČSSD to s levicovou politikou nemyslí vážně. Proto se nás bojí

19.03.2013 10:55

Předseda KSČM Vojtěch Filip v Haló novinách okomentoval proběhlý sjezd ČSSD. Podle něj se ukazuje, že sociální demokracie to nemyslí s levicovou politikou tak úplně vážně a obává se, že v případném levicovém spojenectví by to po ní KSČM vymáhala.

Šéf komunistů: ČSSD to s levicovou politikou nemyslí vážně. Proto se nás bojí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve volebním štábu KSČM bylo veselo
reklama

I ČSSD podle Filipa připouští, že nejreálnější variantou povolebního vývoje je menšinová vláda s podporou KSČM. Když jsou sociální demokraté tázáni na důvody spolupráce, dovolávají se obvykle společného zájmu porazit pravici. To však podle Filipa rozhodně nepostačuje.

 „Předpokládám ale, že nikdo z vedení ČSSD nepočítá s tím, že by KSČM podpořila vládu ČSSD bez jakýchkoli garancí,“ píše v Haló novinách Filip. Upozorňuje přitom, že základem pro jeho stranu bude shoda na programovém prohlášení vlády. Cílem komunistů prý rozhodně nejsou posty.

Ale je prý nezbytné, aby byl alespoň zprostředkovaně plněn program KSČM a strana tak mohla reálně ovlivňovat politiku ve prospěch neprivilegovaných občanů. Pokud by prý ČSSD začala ustupovat od některých prvků levicového programu, například zdanění založeného na solidaritě, sociálního práva či aktivní podpory zaměstnanosti, s žádnou podporou KSČM by prý počítat nemohla.

A v této souvislosti Filip varuje, že ČSSD doposud příliš důvěry nevzbuzuje. Zejména mu vadí vysvětlování nezájmu širší spolupráce na levici výmluvami na přetrvávající zatížení KSČM minulostí, které se prý projevilo v některých krajích. „Vedení ČSSD, na rozdíl od některých méně informovaných občanů, dobře ví, že nedemokratické protesty proti společným koalicím KSČM a ČSSD nejsou výsledkem zatíženosti KSČM minulostí, ale účelovou kampaní, v jejímž pozadí stojí ti, kdo krajské volby prohráli,“ odmítá Filip.

Z vystupování sociálních demokratů to podle něj vypadá, jako by stále „pošilhávali“ po nějaké středolevé koalici s malými stranami. „Vnímám to tak, že ČSSD se bojí kontroly KSČM při plnění budoucího vládního programu,“ poznamenává předseda KSČM. Strana podle něj nechce převzít odpovědnost za plnění levicového programu, a potřebuje k tomu nějakého koaličního partnera, na kterého by se mohla vymlouvat.

Chování sociálních demokratů je přitom podle něj diametrálně odlišné od rad, které jim poskytovali dva vážení hosté jejich sjezdu, prezident Miloš Zeman a slovenský premiér Robert Fico.

„Pokud tak ale bude ČSSD postupovat, pak opět ukáže, že má sice levicovou, sociální, rétoriku, ale její politická praxe je jiná,“ uzavírá Vojtěch Filip. Proto je podle něj nezbytný volební úspěch KSČM, který by takovým veletočům sociální demokracie zamezil. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pomáhat Italům, Francouzům? Už jsme solidární dost, připomněla Ilona Švihlíková, kam z Česka mizí peníze a proč

20:55 Pomáhat Italům, Francouzům? Už jsme solidární dost, připomněla Ilona Švihlíková, kam z Česka mizí peníze a proč

ROZHOVOR Ekonomka Ilona Švihlíková se vyjádřila k plánu hospodářské obnovy pro konavirem zasažené ze…