Šéf lékařů vypálil u Jílkové: Čínská medicína, to je taková prostituce. Tu nevymýtíte

11.05.2017 23:20 | Zprávy

Může čínská medicína pomoci nemocným lidem, nebo spíš zavání šarlatánstvím? Právě toto téma nastolila ve čtvrtečním pořadu Máte slovo moderátorka Michaela Jílková. A toto se dozvěděla.

Šéf lékařů vypálil u Jílkové: Čínská medicína, to je taková prostituce. Tu nevymýtíte
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Pořad Máte slovo Michaely Jílkové.

Předseda výboru pro zdravotnictví sněmovny Rostislav Vyzula (ANO), náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, prezident Komory tradiční čínské medicíny Jiří Bílek, čínský lékař Qin Fei, prezident České lékařské komory Milan Kubek, předseda  České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Štěpán Svačina, předseda pracovní skupiny České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně pro nevědecké léčebné metody Jiří Beneš, místopředseda Českého klubu skeptiků Sisyfos Jaromír Šrámek  a další.

Je to jako prostituce! To tedy není!

Kubek považuje čínskou medicínu jen za léčitelství a prolomení bariéry mezi lékaři a léčiteli je nebezpečné. Když se prolomí bariéra tady, tak jak se pak bude bránit v léčení třeba urinoterapií či léčení empatií a tak podobně, kroutil hlavou Kubek. „Je to asi jako prostituce. Prostituci nevymýtíte, ona tu prostě je a ona dokonce tu a tam někomu pomůže, i když normální člověk dává spíše přednost tradičnímu manželství,“ vpálil Kubek.

Vyzula kontroval, že k uznání čínské medicíny vyzývá i Světová zdravotnická organizace. Kubek ovšem okamžitě kontroval, že předsedkyní Světové zdravotnické organizace je Číňanka z Hongkongu, takže možná proto čínskou medicínu propaguje. „Tady je potřeba si říct, že třeba ve Švýcarsku si lidé odhlasovali, že čínské léčení bude proplaceno pojišťovnami, ale my si nemůžeme dovolit ani to, abychom lidem hradili plně ani potřebné léky.“

Posléze požádal o slovo prezident Komory tradiční čínské medicíny Jiří Bílek, který se důrazně ohradil proti tomu, aby Kubek srovnával čínskou medicínu s prostitucí. Ohrazoval se, že čínská medicína dokáže řešit chronické bolesti zad, menstruační bolesti a tak podobně. Klasická moderní medicína dokáže tyto bolesti řešit léky nebo operativně, jenže to lze i jinak. Spoustu nemocí lze léčit prostřednictvím odbourávání psychických problémů.

Prymula konstatoval, že se všeobecně uznává přínosnost akupunktury. Jiří Beneš okamžitě připomněl, že čínská medicína pracuje s bylinkami a ty mnohdy obsahují tolik látek, že některé z nich mohou působit karcinogenně. Tím ovšem zvedl ze židle Vyzulu, který rozezleně připomněl, že i moderní medicína vychází z léčivých účinků bylinek a zdá se mu absolutně nezdravé je zavrhovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Můžete opravdu zaručit, že nezvýšíte daně?

A kde pak tedy budete chtít vzít na vaše další sliby, které vítám, jen se bojím, zda je naplníte a kde na to vezmete - například návrat školkovného.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O mrtvých jen dobře? Na Krampola se slétli „lepší lidé“. A je zle

14:20 O mrtvých jen dobře? Na Krampola se slétli „lepší lidé“. A je zle

Charismatický hlas herce Jiřího Krampola již ve veřejném prostoru nezazní. Někteří lidé se však domn…