Tzv. dublinský systém stanoví, že každý migrant či uprchlík musí požádat o azyl v první zemi Evropské unie, kam vstoupí. Nicméně toto pravidlo bylo na začátku migrační krize porušeno Německem, kde mohli migranti, v počtu stovek tisíců, ze zemí Blízkého východu a Afriky požádat o azyl, i když do EU vstoupili v jiné zemi. Zpochybnění dublinského systému později vedlo k pozměňovacím návrhům.
Na stole je tak nyní Dublin IV, který počítá se slučováním rodin stávajících azylantů a podle jeho kritiků fakticky znamená také setrvalé přerozdělování. Ostatně německá vláda se proti Dublinu IV otevřeně staví a obává se nejvíce právě toho, že by muselo v budoucnu přijímat ještě více migrantů. Pokud by například migrant vstoupil do EU přes Bulharsko, ale svoji rodinu by měl v Německu, musel by požádat o azyl právě v zemi našich sousedů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Provazník