Šéf zpráv ČT: Tlak ustojíme. Většina národa nám věří

07.07.2020 12:21

Ředitel zpravodajství České televize Zdeněk Šámal v rozhovoru pro Deník N prozradil, že politici si na pořady 168 hodin Nory Fridrichové, Reportéři ČT Marka Wollnera a Otázky Václava Moravce stěžují celé roky. Rozdíl je prý jen v tom, že stávající politická garnitura na tyto pořady útočí veřejně, zatímco předchůdci dnešního premiéra Andreje Babiše (ANO) a dalších politiků to dělali tišeji. Ale stejně důrazně.

Šéf zpráv ČT: Tlak ustojíme. Většina národa nám věří
Foto: Facebookový profil Nory Fridrichové
Popisek: Reportérka Nora Fridrichová se šéfredaktorem reportážní publicistiky ČT Markem Wollnerem
reklama

Šámal zmínil pořady 168 hodin, Reportéry ČT i Otázky Václava Moravce. Politici si prý na tyto pořady stěžují mnoho a mnoho let. Rozdíl je prý jen v tom, že současná politická garnitura, kterou představuje předseda vlády Andrej Babiš (ANO), Tomio Okamura (SPD), komunisté a další zvolení zástupci občanů, útočí na tyto pořady veřejně a nahlas. Jejich předchůdci si prý počínali poněkud tišeji, ale i oni si stěžovali.

Anketa

Chcete, aby prof. Roman Prymula získal politickou funkci?

11%
89%
hlasovalo: 5355 lidí

V české politice se taky laťka v mnoha ohledech zvyšuje. Někdo říká, že zhrubla a překračuje čáru. Možná je jiná argumentace, než jsem slyšel před lety. Na druhou stranu slyším pořád, že by se Moravec měl zrušit a Norka s Wollnerem někomu vadí. Můžu se pouze smát, že politické hnutí, které říkalo ‚Nebudeme jako oni‘, má tu samou argumentaci a ten samý způsob uvažování a jednání. Jen ti předtím se to styděli říkat veřejně a tihle se to ani říkat nestydí,“ řekl Šámal.

Konkrétně u pořadu Otázky Václava Moravce rozhodně nemá pocit, že by byl za zenitem, což tvrdí poslankyně Barbora Kořanová z ANO. Podle Šámala je to pořad kvalitně připravovaný a diváci o něj stále jeví zájem.   

V obecné rovině poznamenal, že ČT je jako veřejnoprávní televize pod velkou kontrolou a za každý přešlap, byť by byl sebemenší, si prý její zaměstnanci projdou martyriem. Obsah, který ČT vysílá, se proto kontroluje a hlídá si, zda jsou odvysílané informace podchycené z více zdrojů.

„Protože je a vždycky bylo populární bušit do České televize, která se nebrání nijak agresivním způsobem. Je to velice vděčné téma, které získává mediální pozornost. A díky vysoké důvěryhodnosti České televize a jejího zpravodajství je možná pro někoho dobré tímto způsobem médium zastrašovat,“ poznamenal Šámal.

„Intenzitu vnímáte v okamžicích, kdy z úst nejvyšších ústavních činitelů slyšíte, jaký jsme póvl a žumpa. To bylo součástí prezidentovy inaugurační řeči, kdy část poslanců a senátorů odešla. V takových okamžicích to vnímáte skutečně velice intenzivně. Ale Česká televize vždy byla terčem a vždy se utvářela atmosféra tlaku,“ řekl Šámal.

V žádném případě se nechtěl vyjadřovat ke zvolení ekonomky Hany Lipovské, Lubomíra Xavera Veselého a Pavla Matochy do Rady ČT. Zdůraznil, že radní vybírají poslanci, kteří byli zvoleni jako zástupci občanů v legitimních volbách. „Neznamená to, že nemám názor, ale prostě ho nebudu říkat,“ uvedl.

 Věří však, že jeho kolegové jsou dost silní, aby podobné tlaky ustály, pokud bude zpravodajství ČT i nadále věřit většina populace, jako je tomu teď.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš řádil, jako ještě nikdy: Někdo se mi stále posmívá. Všichni volali PES, PES. Techte Mechtle, lidi z Chorvatska. Nepříšli s čísly

21:37 Babiš řádil, jako ještě nikdy: Někdo se mi stále posmívá. Všichni volali PES, PES. Techte Mechtle, lidi z Chorvatska. Nepříšli s čísly

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes předstoupil před Sněmovnu, aby pohovořil o nouzovém stavu a požádal …