Šéfka euromise míří do Prahy. Představí ekologicky šetrný plán obnovy. Babiš doplnil...

16.07.2021 17:51

Nejpozději v pondělí bude dokončeno hodnocení českého plánu obnovy. Na jeho základě dostane Česko z mimořádného pandemického fondu přibližně 180 miliard korun. Předsedkyně Ursula von der Leyenová se v té souvislosti chystá v pondělí do Prahy. Píše to ČTK.

Šéfka euromise míří do Prahy. Představí ekologicky šetrný plán obnovy. Babiš doplnil...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Na své návštěvě v Česku bude Ursula von der Leyenová plán obnovy prezentovat. Potvrdil to již i premiér Andrej Babiš (ANO). 

„Měli bychom společně navštívit Státní operu a mít tiskovou konferenci v Národním muzeu, což je symbol naší historie,“ řekl Babiš. „Jednotlivé resorty, které mají na starosti ty kapitoly, mají za úkol vypsat co nejdřív programy,“ uvedl Babiš a za skvělé označil programy pro zdravotnictví. Podle jeho slov do našeho zdravotnictví dostaneme až 50 miliard korun. 

„Mě jenom mrzí, že jsem byl třetí u předsedkyně s prvním návrhem, ale v rámci koaličního jednání a tripartity to velice dlouho trvalo a je to schváleno až teď,“ řekl Babiš. 

Na posouzení plánů má Brusel vždy dva měsíce. Česko jej předložilo začátkem června. Komise zejména sleduje, zda strategie splňuje více než desítku kritérií, které Evropská unie pro rozdělování peněz z bezprecedentního balíku více než 700 miliard eur (přes 18 bilionů korun) požaduje. Nejméně 37 procent peněz by mělo mířit do klimaticky šetrných projektů a pětina do digitalizace.

Český plán je rozdělen na šest hlavních oblastí, které by z něj měly být financovány. Hlavní část peněz je určena na infrastrukturu a ekologické projekty, na něž podle ministra průmyslu Karla Havlíčka půjde 41 procent celkové sumy. Na digitalizaci poputuje 23 procent. Další peníze jsou určeny na vzdělávání a trh práce, vývoj a inovace, podporu podnikání a zdraví.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

7:30 Tohle je nátlak Bruselu na české volby, paní Jourová?! Petr Žantovský se zhrozil nad slovy eurokomisařky

TÝDEN V MÉDIÍCH Pořádně vedle šlápla eurokomisařka Věra Jourová svým vyjádřením k volbám, které čeka…