Šéfové sněmovny a senátu podporují změnu zákonů o zbraních, ne ústavy

19.01.2017 16:43

Šéfové sněmovny a senátu Milan Štěch a Jan Hamáček (oba ČSSD) podporují, aby se otázka držení zbraní řešila v rámci současných zákonů, nikoli změnou ústavy. Novinářům to dnes řekli po novoročním obědě s prezidentem Milošem Zemanem na Pražském hradě.

Šéfové sněmovny a senátu podporují změnu zákonů o zbraních, ne ústavy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Milan Štěch
reklama

Ministerstvo vnitra chce ústavním zákonem povýšit právo použít legálně držené zbraně k zajištění bezpečnosti Česka. Návrh novely, který předložilo, má v úmyslu prosadit ještě do letošních sněmovních voleb. Chce tak umožnit lidem bránit se proti teroristům například při útocích, jako byly loni nákladními automobily v Nice a v Berlíně. Návrh vyvolal kritiku části politiků.

Podle Štěcha se názory jeho, Hamáčka a Zemana na tuto otázku „částečně různí, ale nerůzní se až tolik“. Bylo by podle něj rozumné se zabývat současnými zákony a některé změny přijmout v jejich rámci. „Nejsem přívržencem, alespoň z časových důvodů, změn ústavních zákonů,“ řekl. Dodal, že nikdo nemůže počítat s rychlým přijetím ústavního zákona.

Podobně se vyjádřil i Hamáček. Řekl, že se během oběda s prezidentem shodli na tom, že občané mají právo nosit zbraň a bránit se. „Je otázka, jestli je třeba měnit ústavu, nebo zda je možná lepší řešit to v rámci současných zákonů případnou novelizací,“ poznamenal. Dodal, že nemůže vyloučit, že ústava se v nějaké formě novelizovat bude. „Ale chápu to až jako další krok,“ řekl. Nejprve by zkoumal aktuální zákony a až poté přemýšlel nad změnou ústavy.

Jaký názor na problematiku dnes vyjádřil Zeman, Hamáček se Štěchem neuvedli. Na začátku ledna webu Blesk.cz prezident řekl, že zda půjde o ústavní změnu nebo změnu jiného zákona, považuje za technickou záležitost. Pokládá ale za potřebné kvůli obraně před teroristy, aby existovalo pro občany právo nosit zbraň i do zařízení, kde to současné zákony nepovolují.

 

 

 

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč se tak křičí, aby vrchní velitel ozbrojených sil Zeman nedostal informace od BIS? Petr Žantovský má jasno

7:03 Proč se tak křičí, aby vrchní velitel ozbrojených sil Zeman nedostal informace od BIS? Petr Žantovský má jasno

TÝDEN V MÉDIÍCH Nejen letitý poslanec Marek Benda, ale i většina komentátorů, jak z novinářského, ta…