Šéfredaktor Babišových novin se otřel o Zemana za jeho výrok

19.09.2014 12:12

Šéfredaktor Lidových novin István Léko se v komentáři vrací ke slovům prezidenta Miloše Zemana, který při setkání s veterány druhé světové války použil Churchillův citát a na základě něj vyzval společnost: „Žijte nebezpečně." Autor nazval článek „Vzkaz na Hrad: Žijte nebezpečně“ a dává tak najevo, že od prezidenta očekává více.

Šéfredaktor Babišových novin se otřel o Zemana za jeho výrok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman přijal členy Sdružení zahraničních vojáků druhé světové války. Při proslovu zdůraznil potřebu hrdinů v dnešní době
reklama

„Miloš Zeman riskoval, když v roce 1989 zveřejnil svůj památný článek o stavu země. Další nejodvážnější čin přišel o devět let později, kdy jeho ČSSD podepsala s ODS opoziční smlouvu se všemi negativními důsledky,“ připomíná Léko odvážné činy Zemana. Nicméně se hned o prezidenta otírá, když tvrdí: „Prezident dnes prohrává svůj heroický boj s alkoholem, cigaretami a nezdravými potravinami, které jsou nebezpečné pro jeho zdraví.“ Napsal to v komentáři.

István Léko také apeluje na prezidenta, aby prokázal statečnost a přikázal svému poradci Martinu Nejedlému, aby poskytl médiím svůj životopis. Ten jej prý 355 dní odmítá poskytnout. „Miloš Zeman by mu měl nařídit, aby svůj dluh veřejnosti splatil. Doufáme, že se prezident svého poradce nebojí. Pokud ano, pak je nestatečný a neměl by nám z Hradu vzkazovat, abychom žili nebezpečně,“ píše Léko.

Očekával bych další kroky...

Šéfredaktor LN tak reaguje na prezidentova slova, která pronesl při středečním setkání s veterány československé zahraniční armády bojujícími za druhé světové války. Konstatoval totiž, že se v české společnosti rozmáhá něco, co by zdvořilý člověk mohl označit jako nestatečnost a nezdvořilý jako zbabělost. Naplněný a bohatý život člověk má, jen když je nebezpečný, poznamenal prezident. Připomněl citát Winstona Churchilla: „Žijte nebezpečně." „Vy jste žili nebezpečně a naplnili jste své životy,“ řekl pak přítomným válečným hrdinům.

„Vzkaz českého prezidenta lze jen upřímně přivítat. Jako další krok od něj bychom mohli očekávat delší esej či projev určený zejména mladým lidem, kteří začínají budovat svoje životní strategie v éře nejistoty, aby mohli důstojně stanout tváří v tvář krizi, utrpení, smrti či tyranii, stejně tak jako veteráni v druhé světové válce,“ míní István Léko a dodává, že zmíněný citát má spojený s Friedrichem Nietzschem a plně jej cituje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …