Šéfredaktor Reflexu znovu varuje: Miliardáři pokřivují mediální scénu. Kde jsou intelektuálové?

30.09.2013 19:01

Český trh médií, zejména tištěných, je systematicky pokřivován tím, že jej ovládají lidé, kteří mají své aktivity i v jiném byznysu a nevyhnutelně se dostávají do střetu zájmů. A ještě akutnější je tento problém u takových, kteří mají zároveň ambice v politice. Pro ParlamentníListy.cz to uvedl Pavel Šafr, šéfredaktor týdeníku Reflex, který na problém omezování svobody na mediálním trhu upozorňuje dlouhodobě.

Šéfredaktor Reflexu znovu varuje: Miliardáři pokřivují mediální scénu. Kde jsou intelektuálové?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš předseda hnutí ANO

Šafr v diskusním pořadu Dvacet minut Radiožurnálu v Českém rozhlase varoval zejména před miliardáři, kteří postupně ovládají český mediální trh. V jejich médiích, představujících významnou část trhu s tiskovinami, prý dochází k postupnému omezování šíře povolených témat. „Zkuste se zeptat, proč se na titulní straně MF Dnes neobjeví článek o tom, jak pan Babiš kupoval Kostelecké uzeniny,“ uvedl v rádiu pro příklad.

Pro ParlamentníListy.cz pak Šafr vysvětlil, že současný stav je podle něj problematický především ze systematického hlediska. „Svobodná média musí mít vlastníky, pro které je to hlavní byznys. Pokud je jen doplňkový, tak se s ním dříve či později dostanou do konfliktu zájmů,“ upozorňuje šéfredaktor. „Pokud jste příjemcem veřejných dotací, dokonce největším v zemi, a zároveň máte ambici být politikem a o těchto dotacích rozhodovat, je to samozřejmě střet zájmů,“ dodal.

„Pokud vlastníte mediální impérium, které píše o politice, a zároveň jste politikem na vysoké úrovni, tak to samo o sobě budí podezření, bez ohledu na to, zda tam k nějakému ovlivňování svobody médií dojde, nebo ne,“ pokračoval šéfredaktor.

Pak zavzpomínal, že deník MF DNES byl, i v době, kdy tam působil jako šéfredaktor, hlavním investigativním titulem v zemi. „Tento deník měl být hlavním kontrolorem veřejné moci,“ vzpomíná. Nyní prý tuto roli už z principu nebude moct plnit, pokud jeho vlastník bude například ministrem.

„Jsem zděšen, že toto téma bouřlivě nediskutuje česká inteligence,“ říká k tomu šéfredaktor Reflexu. Principiálně prý nemá nic proti předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi, ani proti MF DNES. „Problémem je systémové pokřivení, které tu nastává,“ vysvětlil. Ohledně konkrétních omezení v jednotlivých médiích však nechtěl být konkrétní. „Novináři jsou komunikativní lidé, takže se samozřejmě i ke mně dostane spousta drbů. Ty ale ventilovat nechci,“ ujistil.  


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Z toho se nevykecáte. Krysy vylézaly z kanálů a zabíjely s podporou USA. Tereza Spencerová doplňuje zprávy ze Sýrie a přirovnává Junckera k Brežněvovi... Protože zase navrhoval

8:09 Z toho se nevykecáte. Krysy vylézaly z kanálů a zabíjely s podporou USA. Tereza Spencerová doplňuje zprávy ze Sýrie a přirovnává Junckera k Brežněvovi... Protože zase navrhoval

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ Turci, naši spojenci z NATO, obsazují severozápadní cíp Sýrie a nejs…