Sekera padesát miliard už v květnu? Jste nemehla, vzkazuje opozice vládě

03.06.2019 19:04

Opozice je nespokojena s tím, že schodek státního rozpočtu ke konci května stoupl na 50,9 miliardy korun z dubnových 29,7 miliardy. „Ministři jsou nemehla,“ kritizuje hospodaření vlády poslanec Jan Skopeček (ODS). Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek vyzval ministryní financí Alenu Schillerovou (za ANO), aby začala důsledně šetřit, informuje server Novinky.cz.

Sekera padesát miliard už v květnu? Jste nemehla, vzkazuje opozice vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová k výsledkům státního rozpočtu za rok 2018
reklama

Skutečnost, že ke konci května hospodařil stát s deficitem 51 miliard korun, je podle Skopečkových slov nejhorší výsledek od roku 2012. Zdůraznil, že tehdy ale byla ekonomická recese, dnes růst. „Meziročně je hospodaření horší o 28 miliard korun. A to si vláda letos v rozpočtu vypomáhá vysáváním privatizačního účtu. Jsou to nemehla, ale dotace frčí,“ vyjádřil se na twitteru rozčílený poslanec opoziční ODS.

„Naléhám na ministryni Schillerovou, ať bere vážně usnesení rozpočtového výboru Sněmovny, které doporučuje vázat část provozních výdajů a důsledně šetřit,“ reagoval šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík se ale domnívá, že zatím není důvod k panice. Větší problém podle jeho slov je to, že se prohloubila závislost zdraví veřejných financí na zdanění práce. „Daň z příjmu a sociální odvody jsou ty hlavní zdroje, které drží rozpočet nad vodou. Ve chvíli, kdy by se zhoršila zaměstnanost, tak dojde k razantnímu propadu příjmů státního rozpočtu. Tam vidíme největší riziko,“ sdělil Ferjenčík.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci května stouply meziročně o 38,2 miliardy korun na 584,2 miliardy korun. Celkové výdaje stouply o 66 miliard na 635,1 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply meziročně o 32,6 miliardy na 499,1 miliardy korun. Daňové příjmy bez pojistného na sociální zabezpečení meziročně stouply o 14,6 miliardy na 273,2 miliardy korun. 

Inkaso DPH ke konci května meziročně stouplo o 3,7 procenta na 113,2 miliardy korun. „Inkaso DPH za prvních pět měsíců tohoto roku tlumil vývoj DPH v lednu a únoru, kde se projevily jednorázové faktory jako nižší počet pracovních dnů, nižší objem zadržovaných nadměrných odpočtů oproti stejnému období minulého roku,“ uvedl úřad.

Nejvíce peněz z běžných výdajů je každoročně vynakládáno na sociální dávky. Ke konci května bylo na sociálních dávkách vyčerpáno 250,5 miliardy korun, což je meziroční růst o 8,3 procenta. Na tom se podílely zejména výdaje na důchody s růstem o 9,3 procenta.

Původní zdroj ZDE


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sakra, paní Čáslavská, a co jste udělala Vy? Zeman rozsekl Moravcovu show, Svěrák jen koukal

11:00 Sakra, paní Čáslavská, a co jste udělala Vy? Zeman rozsekl Moravcovu show, Svěrák jen koukal

VZPOMÍNKY A PERLY V roce 2013 se Miloš Zeman přesunul z role „důchodce z Vysočiny“ do role prezident…