Sen Bakalova novináře: Jaké by to bylo, kdyby před rokem vyhrál Drahoš...

01.02.2019 13:08

Komentátor Petr Honzejk se na serveru iHNED.cz pokusil o alternativní historii a zaspekuloval, co by se stalo, kdyby před rokem vyhrál prezidentské volby Jiří Drahoš.

Sen Bakalova novináře: Jaké by to bylo, kdyby před rokem vyhrál Drahoš...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Drahoš

„Měli bychom jinou vládu? Zlepšila by se atmosféra ve společnosti? Nebo by se vlastně nic podstatného nezměnilo? Sám Drahoš se do úvah pouštět nechce,“ konstatuje Honzejk, jenž se tak do úvah pustil sám.

„Nejprve připomeňme, že Drahoš v kampani tvrdil, že by z Andreje Babiše premiéra neudělal. A dodal, že by nejmenoval ani vládu opřenou o komunisty,“ připomíná Honzejk a na pomoc si bere politologa Masarykovy univerzity Lubomíra Kopečka, jenž se domnívá, že vládu by za Drahošova prezidentství tvořily ANO a ČSSD, ale pozice Andreje Babiše by byla určitě mnohem vratší a možná by premiérem už teď byl někdo jiný. 

Původní text ZDE

Jak dodává Kopeček, jinak by to možná bylo v období loni na podzim, kdy se rozjela aféra kolem „únosu“ Babišova syna na Krym. „Pokud by byl prezidentem Drahoš, zřejmě by neřekl, že Babiše v případě vyslovení nedůvěry vládě opět podrží, jako to udělal Zeman. To by mohlo vést k tomu, že by ČSSD víc tlačila na odchod Babiše z premiérského křesla a jeho nahrazení někým jiným z hnutí ANO,“ míní Kopeček.

Jak však následně spekuluje Honzejk, v případě Drahošova vítězství bychom si však zcela jistě ušetřili záležitosti, jako jsou vulgarity v projevech, vyznamenávání normalizačních kádrů a dezinformátorů, zátarasy na Pražském hradě, nadbíhání Rusku v kauze Novičok, aktivní prosazování čínských zájmů, zpochybňování práce českých tajných služeb, ovlivňování soudů a tak dále. „Také by nedocházelo k rozporům s vládou v zahraniční politice a Česko by bylo navenek čitelnější a opticky více prounijní a prozápadní zemí,“ dodal Honzejk.

Sociolog Ivan Gabal pak jeho slova doplnil, když hovořil o tom, že Drahoš by se sice musel učit, ale i tak by zřejmě dokázal držet více synergií ve společnosti i na politické scéně. 

„Česko by za hypotetického prezidentství Jiřího Drahoše působilo navenek civilizovaněji a klidněji. Možná by Andrej Babiš nebyl premiérem a řídil by vládu z pozadí. Ale zázračná změna politiky a ani společenské atmosféry by se nedostavila,“ uzavřel pak souhrnně Honzejk.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

19:41 Dámě z ciziny kavárníci nadávají, že pozvala na výstavu Babiše. Ona na oplátku vytáhla hororový zážitek s Fajtem a Hermanem

Publicista Jiří Peňas, který se na webu Echo24 věnuje kultuře, napsal pár řádek o odvolaném řediteli…