Senát podle očekávání nepodpořil referendum o zavedení eura v ČR

03.03.2015 6:51 | Zprávy

Senát podle očekávání nepodpořil snahu opoziční ODS o vyjednání výjimky pro zavedení eura v ČR nebo o uspořádání referenda o přijetí společné evropské měny. Postavil se dnes naopak především hlasy koaličních senátorů na stranu vlády, podle níž bude předpokladem vstupu do eurozóny výhodnost takového kroku pro ČR a splnění ekonomických kritérií.

Senát podle očekávání nepodpořil referendum o zavedení eura v ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

Senátoři se možností referenda o přijetí eura zabývali na základě petice, kterou podepsalo přes 40.000 lidí. Petici zorganizovala ODS v rámci kampaně před loňskými volbami do Evropského parlamentu. 
    

Europoslanec a místopředseda ODS Jan Zahradil jako předseda petičního výboru bude nadále trvat na tom, aby o přijetí eura rozhodli občané. "ODS ještě během tohoto volebního období připraví návrh zákona o jednorázovém referendu o přijetí či nepřijetí jednotné měny," prohlásil. Podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) ale takovýto návrh nemá šanci na schválení Parlamentem v současném složení. 
    

Nutnost referenda zdůvodňuje ODS tím, že podmínky fungování eurozóny se od vstupu Česka do Evropské unie výrazně změnily. Argumentuje tím, že neexistoval například žádný Evropský záchranný mechanismus pro země platící eurem, jehož přijetí by pro Česko znamenalo desetimiliardovou pomoc pro zadlužené státy platící eurem.
    

Kritici včetně náměstka ministra financí Jana Gregora poukazovali na to, že ČR se k přijetí referenda zavázala při vstupu do EU a vyjednání výjimky by znamenalo změnu přístupové smlouvy. Dienstbier mimo jiné uvedl, že by bylo nadbytečné vzhledem k tomu, že ani podle platných pravidel nemůže EU donutit Česko přijmout euro k nějakému konkrétnímu datu. 
    

Pro zavedení eura je kromě vládních stran i prezident Miloš Zeman. Ten loni v září při návštěvě pařížského sídla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) řekl, že doufá, že se Česko rozhodne zavést společnou evropskou měnu v následujících pěti letech.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ste, čtk

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

7:53 Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

Začínají se objevovat indicie ohledně konce konfliktu na Ukrajině. Putin dle svých slov věří, že na …