Senát vystavuje betlémy, jeden z nich k výročí vzniku ČSR

07.12.2018 22:33

Malostranský betlém ke 100. výročí vzniku Československa patří k desítkám exponátů tradiční vánoční výstavy v Senátu, které jsou k vidění ode dneška do 6. ledna. Mezi nejstarší patří Velký králický betlém z počátku 20. století nebo papírové betlémy z tiskárny z Vejprt z dob první republiky.

Senát vystavuje betlémy, jeden z nich k výročí vzniku ČSR
Foto: senat.cz
Popisek: Senát ČR

Soudobé betlémy jsou charakteristické různorodostí použitého materiálu, vyrobeny jsou ze dřeva, kukuřičného šustí, skla, kamene nebo z keramiky. Exponáty jsou především české provenience, ale zastoupeno je i několik betlémů ze Slovenska, Polska, Německa nebo Peru, odkud pochází skříňkový keramický glazovaný betlém. Mezi nejrozsáhlejší patří dřevěný Biblický betlém od Jana Rody.

Autorka Malostranského betlému Alžběta Rajchlová zasadila scenérii narození Ježíška do podloubí malostranské mostecké věže. Společnost mu dělají nejen sochy z Karlova mostu, ale také zakladatelé československého státu Tomáš Garrigue Masaryk, Milan Rastislav Štefánik a Edvard Beneš. Mezi malostranskými obyvatel jsou také pěvkyně Ema Destinnová a spisovatel Jan Neruda.

Především nejmenší návštěvníky potěší mechanický betlém Bohumila Duška s dvacítkou pohyblivých figurek nebo netradiční Veselý betlém Vladimíra Pechara.

Expozice, kterou pořádá Kancelář Senátu ve spolupráci se Spolkem českých betlemářů, bude otevřena ve výstavní síni Valdštejnského paláce zpravidla od 10:00 do 16:00.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pokud přijde blackout, nepůjde to napravit. Bašta předkládá Bruselu katastrofické vize

9:20 Pokud přijde blackout, nepůjde to napravit. Bašta předkládá Bruselu katastrofické vize

Někdejší diplomat, politický analytik Jaroslav Bašta konstatuje, že žijeme v době, v níž se vyplňují…