Senát žádá bojkot olympiády v Pekingu. Fischer připomněl Hitlera a Putina na Krymu

10.06.2021 20:33

Senát schválil návrh Pavla Fischera na politický bojkot zimní olympiády v Pekingu v roce 2022. Návrh připravil zahraniční výbor Senátu, podle nějž by účasti České republiky mohlo být zneužito k legitimizaci diskriminace, násilí a potlačování základních lidských práv.

Senát žádá bojkot olympiády v Pekingu. Fischer připomněl Hitlera a Putina na Krymu
Foto: ČOT
Popisek: Český olympijský tým - logo

„Bohužel ideály olympismu, které jsou velmi vznešené, jsou potřísněny některými velmi špatnými zkušenostmi z historie. Olympiáda se konala v Německu v předvečer druhé světové války. Olympiáda se konala v Soči v Ruské federaci právě ve chvíli, kdy Rusko začalo s vojenskou operací na okupaci Krymu,“ řekl šéf zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer, jak informuje server iDnes.cz.

„V roce 2008 Čína pořádala olympijské hry a slibovala, že budou otevřené a že budou přátelské. Ale dobře víme, že zrovna v té době tvrdě přitahovala šrouby nejen vůči vlastním občanům, ale i například vůči novinářům,“ argumentuje Fischer, proč zahraniční výbor návrh připravil.

Bojkot olympijských her má v Česku nepříjemné konotace vzhledem k podobnému gestu, které učinila ČSSR proti olympiádě v Los Angeles 1984. Senátoři přijali kompromis, podle kterého mají hry bojkovat čeští politici, sportovci se jich účastnit mají.

„Na území ČLR dochází k masívnímu porušování lidských práv a svobod, genocidě a zločinům proti lidskosti, etnické diskriminaci, potlačování kulturní, náboženské a politické identity,“ zaznělo v senátním usnesení.

Proti návrhu se v debatě výslovně postavil Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj). Na jeho slova reagoval Zdeněk Nytra, předseda senátorského klubu ODS, který Fischerův návrh podpořil. Je prý třeba předvést symbolický protest.

Pochybnosti vyjádřil z dalších senátorů ještě Jiří Čunek. Pavel Fischer v reakci na něj zdůraznil, že podobné kroky přijímají i další parlamenty. Diplomatický bojkot olympiády je původně myšlenkou Nancy Pelosiové, předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů.

Čínské velvyslanectví se proti usnesení Senátu ohradilo. Senát se podle něj pokusil o politickou manipulaci mírového olympijského soupeření.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…