Senátní výbor se distancoval od cesty Ondráčka na Donbas

05.06.2019 17:50

Senátní zahraniční výbor se dnes distancoval od nedávné cesty poslance KSČM Zdeňka Ondráčka na území Ukrajiny, které ovládají proruští separatisté. Podobně jako sněmovní zahraniční výbor v půli května zdůraznil, že Ondráčkova mise nebyla oficiální parlamentní návštěvou. Zprávu přinesla ČTK.

Senátní výbor se distancoval od cesty Ondráčka na Donbas
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček
reklama

Senát jako celek ale tuto záležitost asi řešit nebude, ani na program jednání Sněmovny se nedostala.

„Výbor se distancuje od cesty poslance Zdeňka Ondráčka na okupované území Ukrajiny dne 11. května,“ stojí v usnesení. Členové výboru zároveň deklarovali, že se „nejednalo o oficiální návštěvu delegace Parlamentu ČR“.

Ondráčka podle záběrů zveřejněných na Twitteru přijali oficiálně představitelé mezinárodně neuznávané Doněcké lidové republiky, zahráli mu českou hymnu. Ondráček již dříve ČTK řekl, že cesta byla soukromá a že Česko oficiálně nezastupoval. Na Facebooku se ohradil proti slovům ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), že dělá Česku ostudu. „Já tam do té válečné oblasti na vlastní nebezpečí přivezl hračky, omalovánky a pastelky dětským sirotkům a on tam posílá miliony korun pro fašistické neziskovky, armádní výstroj a zbraně, kterými jsou zabíjeni rodiče těchto dětí,“ napsal.

Premiér Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že Ondráčkova cesta nebyla v souladu se zahraniční politikou české vlády. Od cesty se distancovala nejen česká diplomacie, ale i opoziční politici. Prezident Miloš Zeman uvedl, že pokud byla cesta komunistického poslance soukromá, nikomu do ní nic není, byť Ondráčkovi zahráli českou hymnu.

Česká republika samozvané republiky proruských separatistů neuznává a trvá na tom, že jimi ovládaná území, stejně jako Ruskem anektovaný Krym, jsou nedílnou součástí Ukrajiny.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kryso. Ať vyleze ta vepřohlava. Co také někteří píší Ovčáčkovi

16:52 Kryso. Ať vyleze ta vepřohlava. Co také někteří píší Ovčáčkovi

Jak do hradního mluvčího Ovčáčka, tak do šéfa ODS Petra Fialy se lidé trefují za Vrbětice. Do Petra …