Senátor Fischer burcoval z ČT: Zbraně, zbraně, zbraně na Ukrajinu! Ještě máme něco ve skladech

19.04.2022 20:59

Ruská armáda pokračuje v ofenzivě na východě Ukrajiny. Jak dlouho mohou Ukrajinci ještě Rusům vzdorovat? Co pro ně může ještě Západ udělat? „Zbraně, zbraně, zbraně, Česko musí přesvědčit i váhající státy,“ uvedl senátor Pavel Fischer v pořadu Interview ČT24 s tím, že jsme Ukrajině rozhodně ještě nedali vše, co můžeme. Připomněl, že právě tam se dnes rozhoduje o naší bezpečnosti. „Je skandál, že Rusku suneme peníze za ropu a plyn,“ rozčiloval se.

Senátor Fischer burcoval z ČT: Zbraně, zbraně, zbraně na Ukrajinu! Ještě máme něco ve skladech
Foto: Vít Hassan
Popisek: Bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer

Rusko zahájilo na Ukrajině druhou fázi války, prezident Zelenskyj prohlásil, že se Ukrajina chystá bránit a bojovat každý den. Podle Fischera bude záležet na Západu, jak dlouho se jí ještě bude dařit bránit se. „Ukrajina předvádí neuvěřitelný politický a vojenský výkon. Je to válečné umění, jak dlouho to ale vydrží? To záleží také na nás,“ uvedl senátor.

Jak více by podle něj mohl nyní Západ ještě pomoci? „Zbraně, zbraně, zbraně! Těch, které dodala Česká republika, je hodně, patříme na špici států, které poskytly vojenský materiál. Ale nestačí to, musíme pracovat dál, abychom přesvědčili i některé váhající státy, aby udělaly ten rozhodující krok,“ míní.

Česká ministryně obrany dnes oznámila, že české firmy budou opravovat ukrajinskou bojovou techniku.

Rozhodně to podle senátora ale není zdaleka vše, co může Česko poskytnout. „My máme ještě co poskytnout. Před chvílí jsem o tom s ministryní mluvil. Naše armáda má ročně 60 miliard v rozpočtu. Dary jsme rozdali zatím jen v řádech jednotek.

Tedy to znamená, že v našich skladech je stále ještě co nabídnout. Jsou tu i bojové prostředky, které Ukrajina žádá a které bychom mohli poskytnout,“ pokračoval Fischer.

„Vázne to jen na tom, abychom se dohodli, co poskytneme Ukrajině už teď a co později. Naše pomoc Ukrajině ale musí pokračovat, protože tam se rozhoduje dnes o naší bezpečnosti,“ zdůraznil.

Moderátorka Světlana Witowská se zajímala, proč není Rusko už nyní totálně izolované obchodně i diplomaticky od světa. „Mě to revoltuje, skandalizuje, jsem pobouřen. Jde to pomalu, děláme věci napůl,“ zlobil se, že proti Rusku nebyly vyčerpány ty nejtvrdší sankce. „Pořád suneme Rusku čerstvé peníze za ropu a za plyn a ono tím financuje válečnou operaci, vždyť to je skandál. Je potřeba to zastavit!“ odpověděl politik.

„Je tu velká obava, že by mohla přijít recese, ale mnohem víc to bude bolet Rusko než Evropskou unii. Musíme poměřovat míru oběti na naší a na ruské straně,“ dodal senátor Fischer, že pokud by se tyto sankce uvalily rychle, Rusko by už nemělo z čeho válku financovat. Stále je zde podle něj šance, že by na tento krok evropské státy přistoupily.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Věříte v mír?

Dobrý den, jak vidíte šance, že Rusko a Ukrajina se dohodnou na míru? Přijde mi, že se konflit neustále eskaluje a o mírových jednání už neslyšíme ani je nikdo neinicuje. Ano, jednat a věřit v dohodu s diktátorem asi lze jen obtížně, ale pokud k tomu nedojede, tak jak jinak tomůže skončit, než že Pu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co bude se Škodovkou? „Němci nejsou milosrdný národ,“ řekl Holec. A dal štulec Pekarové

21:32 Co bude se Škodovkou? „Němci nejsou milosrdný národ,“ řekl Holec. A dal štulec Pekarové

Hostem pořadu Podtrženo, sečteno na XTV.cz u moderátora Luboše Xavera Veselého byl komentátor Petr H…