Senátor ODS si sjel do Ruska. Odvezl si tyto názory a informace

20.07.2015 10:47

Senátor za ODS Tomáš Jirsa na webu NeviditelnýPes.cz zkonstatoval, že Evropská unie by dle jeho názoru měla vyvinout maximální úsilí o ukončení války na Ukrajině a narovnání vztahů s Ruskem.

Senátor ODS si sjel do Ruska. Odvezl si tyto názory a informace
Foto: ods.cz
Popisek: Senátor za ODS Tomáš Jirsa

„Účast na největší průmyslové výstavě INNOPROM v ruském Jekatěrinburgu a týdenní cestování po Urale mi umožnilo mluvit o ukrajinské krizi a sankcích jak s elitou ruské politiky a byznysu, tak s obyčejnými lidmi. Příznačné bylo, že hlavním partnerem veletrhu byla s velkolepou expozicí Čína. S nadsázkou lze říci, že vše, co Rusku nedodala EU, umí poskytnout Čína. Té jsou Krym i ukrajinská krize vcelku ukradené,“ konstatuje senátor.

Ten na základě své cesty uvedl, že Rusko, i přestože je jinou zemí než země EU, nám považuje za lidsky i obchodně mnohem bližší než arabský svět nebo Čínu. „Ale ani obyčejní Rusové na rozdíl od proklamací Putina nechtějí měnit partnerství s Evropou za partnerství se zeměmi BRICS,“ řekl Jirsa. 

„Všichni, s nimiž jsem mluvil, považují záležitost s Krymem za akt ‚historické spravedlnosti‘. Ostatně, ani v minských dohodách není o Krymu zmínka, a tak pravděpodobně tento pohled musela tiše skousnout i evropská diplomacie,“ dodává s tím, že ale rozumí odporu a historické nesmiřitelnosti Ukrajinců, jichž stalinské Rusko hladomorem a sibiřskými lágry zahubilo miliony.

V závěru svého komentáře zkritizoval Jirsa sankce. Uvedl, že sankce spolu s krizí ruské ekonomiky mohou přijít Unii na 100 miliard eur, navíc se ztrátou milionu pracovních míst. „I když to někdy v médiích nevypadá, Česko se ve vztahu k Rusku neliší od ostatních zemí EU. Uplatňujeme sankce, ale účast desítek českých exportérů na ruské výstavě přijel politicky podpořit ministr průmyslu, řada dalších politiků i zástupci CzechTradu,“ uvedl s tím, že Rusům nezbývá než brát sankce jako výzvu k soběstačnosti i ke změně orientace své ekonomiky na BRICS.

Celý text ZDE.

„Nicméně těžko si představit, že by naopak Rusko jako protisankci utnulo dodávky plynu a ropy do EU. Až ale Rusové dostaví plynovody a ropovody do Číny, přestanou nás potřebovat. Nemají co ztratit, EU ano,“ řekl s tím, že respektuje sankce jako pokus o ukončení války, který se ale nenaplnil. Podle něj by se měla Unie více snažit. 

„Zásadního rozhodnutí zcela se od Ruska izolovat a zavést stoprocentní sankce není EU schopna a nebylo by to asi ani dobře. Z geopolitického hlediska nebude ani dobře pomáhat přesměrování Ruska na Čínu. EU je dnes zahlcena řeckým problémem i uprchlickou vlnou, ale podle mého by měla vyvinout maximální úsilí o ukončení války na Ukrajině a narovnání vztahů s Ruskem,“ uzavřel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…