Senátor STAN, ze kterého Fischera šlehne: Myslím si, že Sputnik je nejlepší vakcína na světě

04.03.2021 15:30

Senátor za STAN Michael Canov se ve své glose zastal ruských vědců. Podle něj jsou světovou špičkou. Učinil tak v souvislosti s diskusemi kolem ruské vakcíny Sputnik V proti covidu-19. Glosu přinesl server NeviditelnyPes.cz.

Senátor STAN, ze kterého Fischera šlehne: Myslím si, že Sputnik je nejlepší vakcína na světě
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Chrastavy Michael Canov (SLK)
reklama

Canov se ve své glose odvolával na zprávu CNN Prima News, kdy podle všeho má prezident Miloš Zeman slíbenou od svého ruského protějšku Vladimira Putina dodávku ruské vakcíny Sputnik proti covidu-19. Prezidentovi Zemanovi by pak stačila certifikace vakcíny od Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

A právě s tím vyjádřil Canov souhlas. „Také by mi stačila certifikace od našeho SÚKL. Pouze doporučuji, aby se předem deklarovalo, že touto vakcínou budou očkováni jen ti, co chtějí být, či se nebojí být očkováni právě touto vakcínou,“ sdělil Canov, jenž je senátorem za STAN. Od STAN se v senátorských volbách dočkal podpory i diplomat a někdejší kandidát na prezidenta Pavel Fischer, jehož postoj je vůči Rusku dlouhodobě velmi odtažitý. Ve stejném senátorském klubu však oba pánové nejsou, Fischer totiž do žádného nevstoupil.

Podle jeho slov je možné, že Rusko hraje hru, že se chce domluvit s jednotlivými zeměmi a ne s EU jako celkem. „Ale tady jde o desetitisíce životů českých lidí, o statisíce nemocných a o miliony těch, kterým lockdowny ničí životy, o kriminál ve vlastním bytě, obci a okresu. A já osobně, čerpajíc informace ze všech možných dostupných zdrojů, si dokonce si myslím, že je vakcína Sputnik V objektivně nejlepší na světě,“ míní Canov.

On sám o kvalitě ruské biochemické vědy vůbec nepochybuje. „Dějiny chemie (v celé její šíři), které léta studuji, to jasně dokazují již několik staletí, a jen tak pro zajímavost, z posledních šesti, před pár lety vyrobenými chemickými prvky, tři nesou jména po ruských vědcích či dokonce po hlavním městě 114 Flerovium, 115 Moscovium a 118 Oganesson. Proč asi? Protože ruští vědci jsou světovou špičkou, tak to prostě, bez ohledu na ideologii, je,“ uzavřel.

Jiní senátoři za hnutí STAN naopak tvrdí, že ruská vakcína je předmětem hybridní války proti Evropské unii, senátor Pavel Fischer v tomto duchu dokonce rozhořčeně psal dopis prezidentu Zemanovi.

Senátor Michael Canov, dlouholetý starosta Chrastavy v Libereckém kraji, působil současně mnoho let jako gymnaziální profesor chemie. A o svou vědu se zajímá skutečně vášnivě, jak je patrné z jeho koníčku, neboť senátor sbírá Mendělejovy tabulky prvků v různých jazycích a jazykových mutacích. V roce 2014 jich měl 500. Tehdy o jeho sbírce psal mimo jiné server iDnes.cz. Dnes je na webových stránkách zveřejněno 553 „kousků“.

„Sbírka asi nikdy nebude zcela kompletní, protože na světě existuje asi šest tisíc jazyků, nářečí a dialektů, v každém z nich může být tabulka vyvedena. Ale pozor, vlastní názvy mají méně rozvinuté jazyky či jazyky menšin zpravidla jen pro železo, zlato, stříbro a měď, někdy i pro síru, olovo, cín a rtuť. Lidé je objevili v dávných dobách a používali je, ještě když se jejich jazyk vyvíjel samostatně. Názvy pro další prvky nemají, respektive je převzali z jazyků kolonistů či dalších majorit, které jejich území jazykově ovládli,“ nechal se tehdy slyšet Canov.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …