Senátor navrhuje úpravu volebního systému. Prosazuje negativní hlasování

21.09.2012 21:56

Senátor Miroslav Krejča (KUD-ČSL) v odpovědi na dotaz čtenáře serveru ParlamentníListy.cz navrhuje úpravu volebního systému pro volby do poslanecké sněmovny. Líbilo by se mu, kdyby voliči měli možnost vyškrtnout ze stranických kandidátek nedůvěryhodné politiky. Strany by prý mnohem pečlivěji museli volit, koho umístí na kandidátní listinu.

Senátor navrhuje úpravu volebního systému. Prosazuje negativní hlasování
Foto: Archiv
Popisek: Volební místnost

Čtenář serveru ParlamentníLiusty.cz Marek Kalivoda chtěl od lidoveckého senátora Miroslava Krejči slyšet, jakému volebnímu systému dává přednost, zda poměrnému či většinovému a jaké úpravy by v tomto mechanismu volby politické reprezentace navrhl. Přinášíme senátorovu odpověď. Krejča by zachoval poměrný systém při volbách do sněmovny, ale podstatným způsobem by rozvolnil stranické kandidátní listiny.

Jsi  podezřelý z korupce? Ven!

"Volební strana by sice předložila kandidátní listinu, ale pořadí kandidujících na kandidátce by nemělo žádnou váhu - mohli by být seřazeni např. abecedně. Volič by opět vybíral kandidátku pouze jedné volební strany , ale mohl by v ní škrtnout libovolný počet kandidátů. Mohl by být při tom zachován i systém kroužkování (preferenční hlasy). Podle počtu obdržených platných a preferenčních hlasů pro jednotlivce by pak došlo k vytvoření pořadí na kandidátce a podle celkového počtu hlasů pro celou kandidátku by se pak příslušný počet kandidujících dostal do sněmovny," navrhuje řešení Krejča.

Strany by pak musely mnohem více vážit, koho na tuto kandidátní listinu vyberou. Krejča k tomu dodává, že již dnes se zodpovědný volič dívá spíše na stranické osobnosti než na pofiderní předvolební sliby případně programy, současný systém ovšem občanům příliš nedovoluje s kandidátkou výrazněji manipulovat.  Tento systém se senátorovi líbí natolik, že by ho podle vlastního vyjádření rád implementoval i do krajských voleb.

"Jediný problém bych viděl v tom, jak by se počítalo u konkrétního jedince škrtnutí a preferenční hlas - to by šlo ale vyřešit tak, že jedno škrtnutí vyruší jeden preferenční hlas a bylo by to," uzavírá Krejča.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Tomio Okamura byl položen dotaz

Co tedy navrhujete vy?

když odsuzujete názor, že se mají ukrajinští uprchlíci začlenit do společnosti?(,,Za naprosto neuvěřitelná pak považuje slova poslance TOP 09, že z uprchlíků se již zanedlouho stanou čeští občané, protože musíme smazat rozdíl mezi uprchlíky a českými občany.") Nikdo neví, kdy válka skončí a co bude ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Totální obrat vlády. Ostuda. Petr Holec a převratné zprávy

8:18 Totální obrat vlády. Ostuda. Petr Holec a převratné zprávy

Vláda uvažuje o vytvoření speciálního elektrického tarifu pro drobné odběratele. Čili došlo na slova…