Senátor se vrátil z Ukrajiny: Turisté pijící kávu pozorují lidi Majdanu vařící boršč

29.05.2014 14:59

O tom, že dnešní Ukrajina vypadá ve skutečnosti zcela jinak, než jak ukazuje televizní zpravodajství, píše v rubrice Politici voličům serveru ParlamentníListy.cz senátor ODS Tomáš Jirsa, který v rámci monitorování prezidentských voleb strávil v Kyjevě a jeho zhruba dvousetkilometrovém okolí pět dní.

Senátor se vrátil z Ukrajiny: Turisté pijící kávu pozorují lidi Majdanu vařící boršč
Foto: ods.cz
Popisek: Senátor za ODS Tomáš Jirsa

Celková situace se podle něj dá charakterizovat slovy „klid a mír", ovšem s výjimkou oblastí Doněcké a Luhanské republiky.

„Při rozhovorech s lidmi je cítit očekávání a naději. Naději v jakýsi nový začátek a lepší život,“ píše Jirsa s tím, že tzv. Oranžovou revoluci z roku 2004 její vůdci Tymošenko a Juščenko zcela prohospodařili.  

Na Majdanu jsou stále desítky stanů, obklopených barikádami

Zajímavě popisuje podobu kyjevského náměstí, které se stalo centrem zlomových událostí letos v zimě. Majdan je podle Jirsy směs bizarnosti a komerce. „Náměstí je několikanásobně větší než naše pražské Václavské. Uprostřed jsou stále desítky a desítky stanů, chatrčí a přístřešků, které jsou obklopeny barikádami z tisíců pneumatik, prken, želez a dlažebních kostek,“ popisuje situaci.

Ve stanech stále drží pohotovost a hlídky „lidé Majdanu", ale barikády jsou kvůli obnovenému provozu na náměstí polorozebrané. „Podél náměstí pulzuje normální civilní život, před restauracemi a kavárnami jsou předzahrádky a turisté pijící kávu sledují „lidi Majdanu", jak u vojenských stanů štípou dřevo a v polní kuchyni vaří boršč,“ popisuje poněkud bizarní situaci. Tu ještě podtrhují stovky stánků s upomínkovými předměty „na revoluci", od samolepek a magnetek s válčícími demonstranty, přes vojenské helmy až po sádrové chleby a plastový špek ve formě přívěsků na klíče.

Nové vládce čeká nejen řešení situace na východě, ale i dohodnout se s lidmi Majdanu

Podle Jirsy jsou na Ukrajině s novými lídry spojena obrovská očekávání. Měli by zabránit rozpadu státu, zabránit finančnímu bankrotu země a najít dohodu s Ruskem i EU.

Ale neméně těžký úkol bude dohodnout se s „lidmi Majdanu". Ti podle Jirsy vytvořili cosi jako domobranu a kontrolují vládní budovy a „blokposty" na hlavních silnicích, drží také pohotovost na Majdanu. „Vnitřní bezpečnost státu se během demonstrací částečně rozpadla a tato domobrana je nahradila. Nahradit tyto revoluční ozbrojence řádnými bezpečnostními složkami bude znamenat zbavit je ve skutečných bojích získané moci - a to nemusí být jednoduché,“ dodal senátor ODS Tomáš Jirsa.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

12:50 Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

„Jedu se setkat s mamkou. Už jsme se léta neviděli. Jsme z Doněcka a já nechci bojovat za Putina. Už…