Senioři z Prahy 5 jezdí na poznávací výlety bez obav ze „Šmejdů“, říká místostarosta

01.07.2013 8:52

ROZHOVOR Jako každý rok pokračuje komunitní centrum Prádelna ve své činnosti i během prázdninových měsíců, kdy pod názvem Léto s Komunitním centrem Prádelna 2013 nabízí obyvatelům městské části Praha 5 pestrý program. Bližší informace nám sdělil zástupce starosty MČ Praha 5 JUDr. Petr Lachnit.

Senioři z Prahy 5 jezdí na poznávací výlety bez obav ze „Šmejdů“, říká místostarosta
Foto: Redakce
Popisek: Petr Lachnit, zástupce starosty Městské části Praha 5

Co konkrétně nabízí program Léto s Komunitním centrem Prádelna 2013?

Ve svém principu se jedná o každodenní provoz komunitního centra, které i během letních měsíců poskytuje svoje služby. A jelikož toto období má svá specifika – děti mají prázdniny, senioři často tráví čas na chalupách a zahrádkách, letní atmosféra také příliš neprospívá náročnějším kulturním akcím jako výstavám apod. - rozhodli jsme se vyjít ze zkušeností minulých let a poskytnout společenské, kulturní i sportovní vyžití především seniorům a dětem z Prahy 5, kteří tráví léto ve městě. Komunitní centrum přichystalo mimo jiné letní provoz oblíbené iKavárny i herny stolního tenisu pro seniory, výtvarné dílny a workshopy, filmové podvečery atd. Pravidelně se bude setkávat klub seniorů Pegas věnující se stolním hrám stejně jako někteří senioři z Klubu SENzačních SENiorů v Komunitním centru Prádelna. Nezapomnělo se ani na děti, které jsou během celého roku zapojeny do činnosti komunitního centra. Pro ně se bude konat příměstský tábor s celodenním atraktivním programem, taneční soustředění, audio a video dílny a spousta dalších aktivit. Dokonce bude probíhat i tzv. Prázdninová škola pro potřebné coby příprava na školní rok.

Je kromě těchto již víceméně zavedených aktivit připraveno i něco speciálního?

Velmi oblíbenou součástí letního programu se letos již poněkolikáté jistě stanou celodenní poznávací výlety mimo Prahu, které patřily již v dřívějších letech mezi nejžádanější. Jedná se o celodenní výlet pro seniory do některého města, jehož součástí je prohlídka nejvýznamnějších památek a zajímavostí dané lokality, případně návštěva vybrané kulturní instituce nebo akce  – výstavy, muzea apod. Cestuje se především z finančních důvodů veřejnou dopravou, účastníci mají vše zdarma, symbolický příspěvek z jejich strany činí pouze 30,- Kč. Kromě seniorů se těchto výletů zúčastňují i děti z Komunitního centra Prádelna, což má oboustranně pozitivní efekt při odstraňování předsudků mezi generacemi a utužování vztahů v pestrém společenství kolem komunitního centra.

Říkáte, že o výlety je velký zájem. Myslíte, že důvodem je pouze jejich finanční dostupnost nebo mají pro seniory nějaký významnější smysl?

Kromě výše zmiňovaného přínosu ve smyslu vzájemného mezigeneračního poznávání a respektování tyto „výlety“ především naplňují potřebu většiny seniorů po propojení společenských kontaktů a zájezdů mimo bydliště s poznáváním významných historických i současných lokalit, architektonických skvostů i zajímavostí. Právě této záliby seniorů využívají dnes medializovaní agresivní prodejci, kteří pod záminkou výletu vylákají seniory na své předváděcí akce. Podpora prázdninových výletů Komunitního centra Prádelna ze strany MČ Praha 5 tak představuje účinný prostředek v boji proti těmto „Šmejdům“. Navíc spojovatelem všech sociologických studií posledních let je zcela prostý a zřejmý poznatek, že přátelství a blízkost lidí jsou pro kvalitu života důležitější než vnější znaky statusu a zdrojem bezpečí a sounáležitosti bývá rodina a lokální společenství. U seniorů, kteří mohou být osamělejší nežli člověk v produktivním věku, je potřeba mezilidské blízkosti v podobě komunity ještě výraznější. Proto by dle mého názoru měla být podpora místních společenství např. v podobě komunitního centra a takovýchto aktivit jednou z priorit moderního politika.

reklama

autor: ava

nová totalita

Četl jsem zde váš článek i článek o tom, co Strach říkal a je to svatá pravda. Tato vláda se opravdu snaží umlčet a potlačit jakékoliv jiné názory, lidi, kteří je mají často dost nevybíravě nálepkuje. Kam myslíte, že to povede dál? Nastane nová totalita jak tvrdí Babiš? Myslíte, že tento rozjetý vla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

A proč to tajil? Z ,,Rakušanova mobilu” vypadly temné zvěsti

13:30 A proč to tajil? Z ,,Rakušanova mobilu” vypadly temné zvěsti

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) používal šifrovaný telefon se systémem CryptoCult, který využívala…