Server vytahuje ošklivou věc na Jiřího Dienstbiera

18.12.2014 11:50

Dienstbier před časem prohlásil, že se hodlá ucházet o druhý nejvyšší stranický post – funkci statutárního místopředsedy. Předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku tím zaskočil. Premiér vzápětí oznámil, že na tomto místě by si přál ministra vnitra Milana Chovance. Pokud by se situace kolem sjezdu dramatizovala, má Sobotka nyní na Dienstbiera bič. Je jím kauza Bohemians. Otřást by se v případě vyšetřování mohlo i jeho vládní křeslo. Píší o tom dnešní Lidovky cz.

Server vytahuje ošklivou věc na Jiřího Dienstbiera
Foto: Petr Kupka
Popisek: Občané mohli také podpořit petici za kandidaturu Jiřího Dientsbiera na Hrad
reklama

Na začátku prosince padlo na ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera trestní oznámení. „Lze se domnívat, že se podílel na trestné činnosti s cílem poškodit věřitele úpadce, a to ve výši 8 566 500 Kč, avšak s jednáním směřovaným k získání peněžních prostředků na úkor konkurzní podstaty úpadce v celkové výši 60 982 500 Kč,“ stojí v oznámení. Už v listopadu týdeník Euro informoval, že případ znovu otevřela (poprvé se tak stalo v roce 2011) pražská hospodářská kriminálka.

Článek České pozice ZDE

O co jde? Dienstbier v dubnu 2009 vypracoval pro společnost Bohemians 1905 právní analýzu, na jejímž základě členové představenstva Petr Svoboda a Lukáš Přibyl podepsali prodej tří hráčů za několik desítek milionů korun.

„Uzavřením smlouvy o přestupu hráče do zahraničí nevzniká úpadci ani žádné třetí osobě žádná škoda ani jakákoliv újma. Naopak neuzavřením smlouvy by bylo bráněno hráči nejen v jeho dalším sportovním rozvoji, ale i v dosažení příjmu odpovídajícímu jeho fotbalovým kvalitám,“ napsal advokát Dienstbier v posudku, který transakci posvětil.

Potíž byla, že hráčská práva na Jana Morávka, Milana Škodu a Marka Hovorku byla na soupisu konkurzní podstaty zkrachovalé Bohemians Praha. A Svoboda s Přibylem obchod uskutečnili bez souhlasu konkurzního správce. Podle srpnového rozsudku pražského městského soudu svým rozhodnutím Svoboda a Přibyl porušili zákon. Prvně jmenovaný dostal roční podmíněný trest a povinnost uhradit škodu osm milionů korun. Potrestán by byl i Přibyl, ten však v roce 2012 nečekaně zemřel. Choulostivá byla i Dienstbierova role. Byl nejen právním zástupcem Bohemians 1905, ale v dané době i dvouprocentním akcionářem téhož klubu a jedním ze tří členů věřitelského výboru.

Dienstbier záležitost považuje za vykonstruovanou. „Rád bych zdůraznil, že daní hráči neměli profilicenci, a kdyby je prodával konkurzní správce, odešli by zadarmo,“ řekl

„Jako právník si za posudky, které byly celkem dva, stojím. Podle mě jsou neprůstřelné. Za tu dobu na mě snad padlo už deset trestních oznámení, žádné z nich ale nevedlo k trestnímu stíhání. To považuji za důležité,“ řekl ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu. Doplnil, že kauza Bohemians se v jeho případě objevuje vždy v období před stranickými sjezdy. „Je to asi náhoda,“ dodal ironicky.

Dienstbier je v dlouhodobém střetu především s vlivnou pražskou organizací ČSSD. Za tu v roce 2010 kandidoval na primátora, pak se však s hlavními představiteli této buňky nepohodl a z komunální politiky hlavního města se vytratil.

Ale zpět k případu Bohemians a problematickému prodeji hráčů. Nejdůležitější transakcí byl prodej záložníka Jana Morávka do bundesligového Schalke 04 zhruba za 55 milionů korun. Otázkou bylo, komu peníze patřily, neboť vlastnická struktura Bohemians je jedním z nejkomplikovanějších příběhů současné české kopané.

Celá historie začala v roce 2005. Tehdy vršovický FC Bohemians Praha spadl do konkurzu. Klub vlastnil podnikatel Michal Vejsada. Od té doby probíhá mezi majiteli Bohemians právní válka. O nástupnictví „klokanů“ se tehdy přihlásil třetiligový Střížkov byznysmena Karla Kapra. Pronajal si logo a vznikl klub FK Bohemians Praha. Jenomže vedení Fotbalové asociace uznalo za nástupce původní „Bohemky“ fanouškovský klub Bohemians 1905. Fotbalová asociace nakonec pod vedením Miroslava Pelty koupila od Michala Vejsady pohledávky a akcie FC Bohemians Praha (původní klub, který se v roce 2005 dostal do konkurzu – pozn. red.). Pelta následně akcie a pohledávky prodal dnes prvoligovým Bohemians 1905.

Morávkem však tahanice o talentované hráče nekončí. Podobná situace se týká i prodeje Milana Škody a fotbalového reprezentanta Václava Kadlece. O jejich přestupu měl rovněž rozhodovat správce konkurzní podstaty Bohemians Praha.

Zejména v případě Kadlece jde o nemalé částky. Útočník v roce 2008 odešel z Bohemians do Sparty za deset milionů korun. O pět let později ho koupil bundesligový Eintracht Frankfurt za více než 100 milionů. Z toho 20 procent mělo putovat do kasy původního majitele hráče. Někdejší vlastník Bohemians Praha v konkurzu Michal Vejsada tvrdí, že zhruba osm milionů měl na účet dostat právě správce konkurzní podstaty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: bra
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

13:26 Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

Socha maršála Koněva je pryč a poslanec Jaroslav Foldyna se zlobí. Přesun pomníku z veřejného prostr…