Severní Korea je zahnaná do kouta. Cítí se ohrožena Spojenými státy, řekl koreanista

12.08.2017 20:01

„Pravděpodobnost, že Severní Korea zaútočí na Spojené státy je menší, než naopak,“ domnívá se koreanista Jaromír Chlada, jenž vystoupil v pořadu DVTV moderátorky Daniely Drtinové.

Severní Korea je zahnaná do kouta. Cítí se ohrožena Spojenými státy, řekl koreanista
Foto: ABC.news
Popisek: Severokorejský vůdce Kim Čong-un
reklama

Co by mohlo být podle Chlady tou rozbuškou, která by donutila severokorejského diktátora Kim Čong-una zaútočit? „Nedovedu si představit, co by ho dovedlo až tak daleko. Severní Korea je stát zahnaný do kouta,“ zmínil Chlada.

„Ta příčina toho, co se děje teď, je v historii. A tím hlavním momentem je korejská válka, která de facto ještě neskončila. A to je vlastně jádro toho, co se děje dnes. Severní Korea se cítí být ohrožena Spojenými státy a to je důvod, proč vyvíjí jaderné zbraně,“ popisuje Chlada. „Severní Koreu pohání zkrátka strach z americké armády,“ dodal.

„Současná situace vypadá vyhroceně, protože Donald Trump začal používat stejnou rétoriku, kterou však Korejci používají několik let. Věc vypadá nebezpečnější, než ve skutečnosti je,“ sdělil Chlada. „Donald Trump není úplně dobrým diplomatem. Jeho výroky nejsou úplně šťastné z pohledu americké administrativy,“ sdělil.  

Video najdete ZDE.

„Severokorejci i Američané říkají řadu vyhrocených věcí, ale pak je potřeba sledovat ty konkrétní kroky. Nicméně ten, kdo má možnost být velkorysý a přehlížet ty věci, jsou Spojené státy. To je vojenská velmoc. Ne Severní Korea,“ dodal Chlada.

Jakým jaderným arzenálem Severní Korea disponuje, nebyl schopen Chlada odpovědět. „Jsou odborníci, kteří tvrdí, že to bude trvat ještě dvě dekády, než Severokorejci budou mít zbraň, která unese jadernou hlavici. Co však můžeme říct, je to, že Severní Korea už vypustila dva satelity. Čeho ještě nedosáhla, je ještě návrat zpátky,“ sdělil Chlada. „Plus tam jsou ještě další faktory – přesnost, zaměření, k tomu potřebujete moderní technologie, což bude země velmi obtížně shánět,“ dodal.

Zda by v případě severokorejského útoku byla schopna Amerika zemi znčit, je podle Chlady rovněž složitá otázka. „Spojené státy jsou podle mého názoru schopny velmi jednoduše se ubránit nějakým raketovým útokům nebo nějakému raketovému útoku ze strany Severní Koreje,“ míní Chlada. „Pokud se týká zničení Severní Koreje, tam ten potenciál je tedy jasný. Otázka je, co by tím získaly a za jakou cenu by to USA provedly,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Atentát“ na Babiše? Otrávená řeka má dohru. Objevily se pochyby

10:34 „Atentát“ na Babiše? Otrávená řeka má dohru. Objevily se pochyby

Firemní sociolog Vojtěch Bednář se ve svém facebookovém příspěvku věnoval nejasnostem kolem kauzy Be…