Šibenice pro Merkelovou? Soud rozhodl takto

07.12.2017 12:27

Německý deník Süddeutsche Zeitung píše o překvapivém rozhodnutí soudu v Chemnitzu, který posvětil prodej miniaturních šibenic určených pro kancléřku Angelu Merkelovou a pro bývalého šéfa SPD Sigmara Gabriela.

Šibenice pro Merkelovou? Soud rozhodl takto
Foto: Václav Fiala
Popisek: Angela Merkelová na velkoplošné obrazovce na předvolebním setkání v Pasově

Šibenice v „reálné“ velikosti byly poprvé představeny jakou součást protestu proti migrační politice vlády na demonstraci příznivců hnutí PEGIDA před dvěma lety v Drážďanech. Na připevněných cedulích bylo napsáno, pro koho jsou určeny „Pro Angelu ‚Mutti‘ Merkelovou“ a „Pro Sigmara“. Jistý nejmenovaný podnikavec z Niedersdorfu se rozhodl vyrábět ve zmenšeném měřítku stejné šibeničky po patnáci eurech.

Anketa

Hrozí nám pokuta od EU za to, že nepřijímáme uprchlíky podle kvót. A poplatky za každý den, kdy tak nečiníme. Co má nová vláda udělat, pokud nás EU odsoudí?

hlasovalo: 10929 lidí

Stejně, jako se soudní moc nepozastavovala nad šibenicemi na tehdejší demonstraci PEGIDY, nechávají šibenice chladnými soudce i tentokrát. „Šibenice představují jistý druhu umění a neměly by být brány tak vážně. Nebylo prokázáno, že by chtěl výrobce malých šibenic podněcovat k útoku na Merkelovou nebo Gabriela,“ cituje německý deník vyjádření kanceláře státního zástupce ve zmiňovaném Chemnitzu.

Jak deník zmiňuje, také po demonstraci před dvěma lety bylo zahájeno trestní řízení z důvodu podezření na podněcování k násilí. Za tento čin hrozí v Německu vysoká pokuta či až pět let ve vězení. V případě mírnějšího posouzení může být usvědčený pachatel odsouzen až ke třem letům odnětí svobody. „Stejně jako před dvěma lety, také nyní konstatoval státní zástupce, že nebylo možné prokázat skutečný úmysl usmrtit oba jmenované politiky.“

Podobné „umělecké artefakty“ demonstrantů však nejsou pouze německým specifikem, a občas je používají také demonstranti v České republice. Před lety například proběhlo na akci pořádané Holešovskou výzvou a odboráři „sekání hlav“ některých polistopadových politiků, kteří dle levicově naladěných protestujících nejvíce mohli za údajně neutěšenou situaci v naší zemi. Předloni potom demonstranti, kteří se stavěli proti migraci, použili přímo šibenice.

Stalo se tak na akci pořádané mimo jiné současným poradcem a mluvčím prezidentského kandidáta Petra Hanniga Adama B. Bartoše. Stejně jako v případě demonstrace PEGIDY, tak i v tomto případě byly šibenice určeny členům vlády. Přes kritické ohlasy magistrát rozhodl, že na maketách šibenic není nic protizákonného a nevyhodnotil je ani jako přestupek. Proti rozhodnutí se následně ohrazoval loni v květnu ministr vnitra Milan Chovanec i další politici.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Probíhá válka. Skrytý boj proti Zemanovi s Babišem! Erik Best ví více, zásadní byl i pořad Soukupa o Bakalovi

13:33 Probíhá válka. Skrytý boj proti Zemanovi s Babišem! Erik Best ví více, zásadní byl i pořad Soukupa o Bakalovi

Kauzy Jaromíra Soukupa na TV Barrandov se ve středečním vysílání pořadu zaměřily na OKD a uhlobarona…