Šikana, úniky ze spisů, drogový dealer. Debatu kandidátů v Liberci oživila emotivní obhajoba obžalovaného hejtmana

02.09.2016 15:57 | Zprávy

Doprava, bezpečnost a hlavně zdravotnictví. To jsou hlavní témata, kterým se budou věnovat všechny strany v Libereckém kraji, jejichž lídři do krajských voleb se sešli na besedě v liberecké knihovně. Poklidnou atmosféru rozproudil až bouřlivější závěr, kdy se někteří aktéři začali trumfovat, kdo je z čeho obviněn. To vyprovokovalo hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu, jenž se docela emotivně vyjádřit ke svému obvinění. „Jsem obviněn z něčeho, co jsem neudělal. Dvacet jedna měsíců mně český stát neumožňuje standardní obhajobu, jaká je běžná v jakémkoliv jiném procesu,“ uvedl s tím, že bude požadovat odškodnění.

Šikana, úniky ze spisů, drogový dealer. Debatu kandidátů v Liberci oživila emotivní obhajoba obžalovaného hejtmana
Foto: Liberecký kraj
Popisek: Hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj)

Dlouho si lídři stran do říjnových krajských voleb pozvaní Mladými občany na debatu v liberecké knihovně notovali. Za velký problém považovali zdravotnictví, nedostatek lékařů či zdravotních sester, kterých je ve zdejších nemocnicích nedostatek. I proto, že za humny je Německo, kde mají lepší platy, ale i méně přesčasů. Lídr ČSSD Pavel Svoboda v této souvislosti například navrhoval vzít si příklad z Královéhradeckého kraje a uzavřít se studenty lékařských fakult dohodu o stipendijním programu. „Kraj by jim v době studia pomáhal, oni by se zase zavázali, že po promoci nastoupí do některého krajského zařízení,“ uvedl. Podle hejtmana Martina Půty, lídra Starostů, však žádná krajská zdravotnická koncepce nevyřeší nedostatek zdravotnického personálu. „Financování zdravotnictví nemá kraj v rukou vůbec. Odehrává se prostřednictvím úhradové vyhlášky a Všeobecné zdravotní pojišťovny. V loňském roce se Liberecký kraj dozvěděl o rozhodnutí zrušit interní péči ve Frýdlantu až ve chvíli, kdy to bylo rozhodnuto. Pokud chceme udržet síť nemocnic v kraji, musí dojít k tomu, aby v nich měl nějaký vliv Liberecký kraj,“ vysvětlil. 

Kocumová: Zubní pohotovost by okresy přivítaly

Mluvilo se i o zubařích a jejich pohotovostech. „Zubní pohotovost by byla jistě vítaná pro všechny okresy. Kraj se o to několikrát pokoušel. Bohužel to ale totálně ztroskotává na nezájmu lékařů zubní pohotovosti držet. A to i přesto, že kraj nabízel dva miliony za to, že bude pohotovost držena. Takže s velkými problémy je nyní v Liberci centrálně pro celý kraj,“ upozornila Zuzana Kocumová, lídr Změny. Podobný problém – nedostatek lékařů v některých oblastech – má kraj i s lékaři všeobecně. „Člověk, který je odpovědný za nastavení toho, že budou lékaři i na vesnicích, se jmenuje Němeček. Svatopluk. Ministr zdravotnictví. Bez toho, aniž by lékaři na malých městech byli motivování k tomu, aby  tam zůstali, tak budou odcházet do přirozených regionálních center. Já jsem jako starosta Hrádku vybavoval zubařům ordinace, dávali jsme jim zadarmo byty. Což byla čistá veřejná podpora, což by v tom systému nemělo vůbec figurovat. Tady by měla Všeobecná zdravotní pojišťovna jasně říci, že v Liberci je už zubařů dost a další mají být v menších městech, kde chybí,“ objasnil hejtman Půta. Sociální demokrat Svoboda k tomu však podotkl, že ano – teď za to zodpovídá tři roky Němeček, ale že tento problém je tu už mnohem delší dobu, než je současný ministr zdravotnictví ve funkci, takže část této odpovědnosti připadá i na jeho předchůdce.

Mizivé platy v sociálních službách. Chybějící řemeslníci. Drahá voda

Jen občas zabrousili i na jiné téma. Zuzana Kocumová poukázala na tristní úroveň platů v sociálních službách. „Jsou často pod životním minimem. Je těžké sehnat zaměstnance do těchto oborů. Jsme připraveni i z krajských peněz zafinancovat výši platů, aby se lidem vyplatilo pracovat a nezůstávat na dávkách,“ vysvětlila. Lídr ODS, starosta Frýdlantu v Čechách Dan Ramzer upozornil na stav středního a učňovského školství. „Proč si někteří podnikatelé, třeba Dalibor Dědek v Jablonci, chtějí otevírat svoji vlastní školu? Na úbytě je zemědělské školství, nejsou nástrojáři, textiláci, lidé, kteří by opravdu pracovali. A řemeslo umírá. Přitom tady má dlouhou tradici. Chybí nám truhláři, tesaři, zedníci, obkladači, pokrývači. Musíme se tím zabývat,“ konstatoval.

Martina Teplá z hnutí ANO zase uvedla, že chtějí podpořit stavbu dětského hospice. O vodě mluvil lídr TOP 09 František Gábor. Ta se od listopadu 1989 neustále zdražuje. Kubík vody vzrostl z osmdesáti haléřů (za vodné a stočné) až přes sto korun. Podle vodárenských odborníků je jednou z příčin fakt, že se vodárny (respektive jejich výrazná část) prodaly za nevýhodných podmínek do rukou zahraničních koncernů. Takže zisky odtékají do zahraničí a investice do infrastruktury jsou nedostatečné. „Kraj je dostatečně finančně silný, aby mohl podpořit města a obce při vyjednávání, až vyprší smlouva o provozování vodovodů a kanalizací (2019 až 2020). Abychom do budoucna zamezili dalšímu zdražování pitné vody,“ sdělil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Přirovnáváte lidi s jinou orientací ke zvířatům?“ Dusno u Rakušana

20:27 „Přirovnáváte lidi s jinou orientací ke zvířatům?“ Dusno u Rakušana

Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan se na sociální síti X ostře vymezil vůči svému koal…