Silné: Václav Klaus ml. o Mašínech. Koluje text. Víme, koho naštve

18.09.2019 10:12

Chystané natáčení filmu o bratrech Mašínových nejspíš opět vyvolá řadu protichůdných názorů o činnosti jejich skupiny, která se pokoušela z Československa probít na Západ.

Silné: Václav Klaus ml. o Mašínech. Koluje text. Víme, koho naštve
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slavnostní představení nové parlamentní strany Trikolora bývalého poslance ODS Václava Klause mladšího
reklama

Zbrojní a bezpečnostní expert Lumír Němec zastává názor, že si bratři Mašínové zaslouží naši úctu, protože bojovali proti zlu, zatímco ostatní klopili hlavy.

Anketa

Zeman tvrdí, že by se mělo zvážit zrušení koncesionářských poplatků pro ČT. Jste pro?

96%
4%
hlasovalo: 45847 lidí

Podle něj musíme jejich činnost hodnotit v kontextu mimořádné doby, ve které svou akci spustili. „V padesátých letech minulého století komunistický režim rozpoutal krvavý teror. Komunisté zabavovali majetek, likvidovali celé rodiny. Kdokoliv byl komunistům nepohodlný, byl odsouzen k dlouholetému žaláři, nebo poslán na popraviště,“ připomněl.

Mašínové se do akce pustili navzdory svému mládí a naprosté absenci zkušeností, čemuž pak odpovídalo i provedení jejich akce, které je mnohými zpochybňováno vzhledem k násilí, které napáchali. „Neměli zbraně, neměli peníze, neměli žádnou podporu ze Západu, a přesto do toho šli. Na rozdíl od mnoha jiných, kteří pouze sklopili hlavy a mlčeli, oni se rozhodli bojovat proti zlu,“ připomíná.

Fotogalerie: - Pocta Mašínovi

Vzpomínka na bojovníka proti nacismu generála Jose...
Vzpomínka na bojovníka proti nacismu generála Jose...
Vzpomínka na bojovníka proti nacismu generála Jose...
Vzpomínka na bojovníka proti nacismu generála Jose...
Vzpomínka na bojovníka proti nacismu generála Jose...
Vzpomínka na bojovníka proti nacismu generála Jose...

Dodává, že původně jejich činnost měla úplně jiný charakter, na úrovni rozbíjení oken komunistickým funkcionářům nebo sypání napínáčků na silnici. Přitom i za tuto činnost tehdy hrozily vysoké tresty.

CELÝ NĚMCŮV KOMENTÁŘ ZDE

„Jak se Mašínové zdokonalovali ve své činnosti, tak si stále více uvědomovali rostoucí potřebu peněz a zbraní, aby mohli komunistům ještě více zatopit pod kotlem. Tyto jejich činy k získání zbraní a peněz vzbuzují nejvíce kontroverzí, protože při nich zahynuli tři lidé. Dva příslušníci SNB, jeden v Chlumci nad Cidlinou a druhý v Čelákovicích, a pokladník Kovolisu u Čáslavi,“ připomíná Němec.

Fotogalerie: - Odhalení Mašína

Plakáty zvoucí na Slavnostní odhalení pamětní desk...
Europoslanec Jaromír Štětina salutuje
Dcera generála Mašína Zdena se belhá o berlích
Při akci vlály americké vlajky
Vše se odehrálo na Husově náměstí
Lidé odhalování pozorovali i z oken

Ačkoliv je smrt vždy smutnou záležitostí, je podle něj třeba se na jejich činy dívat v kontextu doby. „Mašínové nebojovali proti jednotlivcům, ale bojovali proti systému; a každý, kdo systému sloužil, byl pro ně nepřítel, a tak se k němu i chovali. I když se tyto jejich skutky mohou jevit z dnešního pohledu jako odsouzeníhodné, z pohledu doby, ve které se odehrály, jsou omluvitelné,“ myslí si. A připomíná, že ani režim se neštítil užít k udržení moci vražd a násilí. Proti tomu se těžko dá bojovat za pomoci mávátek.

Odpor proti komunismu byl podle Němce „legitimní, spravedlivý, morálně oprávněný a je hodný úcty“. A tak je třeba chápat i činnost skupiny bratrů Mašínových.

Proti tomu se pravidelně objevují názory připomínající zmařené životy, které mají bratři Mašínové na svědomí.

Klaus mladší: Patologická nadřazenost bratrů Mašínových

Ale zcela jiný pohled nabídl již dříve, v roce 2010, Václav Klaus mladší, dnes poslanec za hnutí Trikolóra. Jeho text se díky aktuálnosti tématu začal v posledních dnech opět šířit internetem. Klaus se pozastavil nad tím, jak Mašínové své činy následně hodnotili a jak se celkově vyjadřovali k situaci v naší zemi. Tím se podle něj diametrálně lišili od Milana Paumera, třetího člena jejich skupiny. S ním se Václav Klaus setkal jako ředitel pražského gymnázia, kam Paumer přišel besedovat se studenty.

„Ve všem na světě je důležitý výsledek, a ne jen úmysl. Motivace k sestavení skupiny byla bezesporu ušlechtilá, statečnost obdivuhodná, výsledek však prostě špatný. Byli zabiti zcela nevinní (s režimem nespojení) lidé,“ zhodnotil Klaus činnost skupiny Mašínových. A připomněl opomíjenou věc, že Mašíny nenáviděnému komunistickému režimu příběh o bandě vrahů jen pomohl a dal širokou možnost propagandistického využití.

„Kdyby zastřelili dva okresní tajemníky a prokurátora Urválka – jmenují se dnes po nich v každém českém městě ulice. Ale to se nestalo,“ připomíná.

Milan Paumer, se kterým hovořil, si to prý na konci života do značné míry uvědomoval a bylo cítit, že zmařených životů lituje. Ve značném kontrastu s jeho spolubojovníky.

CELÝ TEXT VÁCLAVA KLAUSE ZDE

„Z postojů Mašínů není cítit ani stopa pokání dodnes. Havel i Klaus – všechno polokomunistická pakáž, v Čechách není demokracie ani v roce 2010, ničeho nelituju. Pokladník byl slouha komunistů (protože vozil peníze národního podniku), patří mu to, obecní policajt v Čelákovicích tím spíš. Patologická nadřazenost,“ napsal Klaus o bratrech Mašínových. A jak dodává, Paumer se na rozdíl od nich po roce 1990 vrátil do Česka.

On sám vnímá příběh skupiny Mašínových jako tragický. „Zanechal oběti, pachuť a lítost. Nikoli slzy dojetí a hrdost – beznadějných obránců krypty kostela v Resslově ulici,“ uzavřel tehdejší ředitel gymnázia, dnešní poslanec.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

17:46 „Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

„Jsem nasranej!“ „Dělá to jen zlou krev!“ „Nemoc nedělá výjimky, nedělejme je ani my.“ I taková slov…