Silvestr po anglicku: Muž šel na kolemjdoucí s nožem, měl přitom vykřikovat cosi o velikosti Alláha

01.01.2019 8:03

Zatímco se většina obyvatel Velké Británie chystala na oslavy silvestra a na příchod nového roku, policie v Manchesteru měla plné ruce práce. Právě na silvestra tu totiž zadržela muže, který s nožem v ruce řádil ve stanici metra Victoria Station. Informuje o tom server britského deníku Daily Mail. Útočník údajně vykřikoval Alláhu akbar – Alláh je veliký. Zranil dva civilisty a jednoho policistu. Dalších šest až sedm policistů ho společnými silami zpacifikovalo a zadrželo.

Silvestr po anglicku: Muž šel na kolemjdoucí s nožem, měl přitom vykřikovat cosi o velikosti Alláha
Foto: thinkstock.com
Popisek: Kriminalita, ilustrační foto
reklama

Před 9 hodinou večer na silvestra řádil ve stanici metra  Victoria Station v britském Manchesteru muž vyzbrojený dlouhým kuchyňským nožem s černou rukojetí a čepelí o délce 12 palců. Zranil s ním dva civilisty a jednoho policistu. Civilisté ve věku 50 let – muž a žena – jsou hospitalizováni. Útočníka zneškodnilo pět policistů. Muž skončil ve vazbě a bylo mu sděleno, že je podezřelý z pokusu o vraždu.

Útočník podle některých svědků křičel Alláhu akbar a když ho policisté s pomocí pepřového spreje zpacifikovali a nasazovali mu pouta, měl prohlásit, že dokud bude Západ nadále útočit v jiných zemích, útoky podobné tomuto neustanou.

Stoupenci ideologie již neexistujícího Islámského státu se prý vzájemně podporují v myšlence, že zejména v období vánočních svátků je třeba provést co nejvíc útoků. V uzavřených skupinách na internetu se podporují v myšlence vnést „děs a hrůzu do srdcí nevěřících“.

Vasco Amador, generální ředitel společnosti GGII, který zachytil komunikaci teroristů, prohlásil: „Vynakládají velké úsilí v šíření propagandy na internetu ve snaze podnítit své stoupence k novým teroristickým útokům. A jsou aktivnější než dřív. Tyto uzavřené skupiny mají tisíce členů z různých koutů světa. Jsou mezi nimi i Britové.“

„Stála jsem tam a najednou jsem uslyšela ten nejděsivější výkřik, otočila jsem se a viděla jsem lidi, jak ke mě běží,“ popsala serveru Mirror Online Rebecca, která v tu chvíli stála ve stanici metra. „Utíkej, utíkej, to bylo jediné, co na mě volali,“ pokračovala. Tak se rozběhla a schovávala se mezi sloupy ve stanici.  

Někdejší plukovník britské tajné služby Philip Ingram dodal, že se po internetu ve velkém šíří informace, jak připravit výbušninu, jak si opatřit zbraně a jak provést teroristický útok. Islámský stát je sice poražen, ale to podle Ingrama neznamená, že teroristé zmizeli ze světa. „Extremisté nezmizeli. Hrozba teroristických útoků bude v celé Evropě i ve Velké Británii velmi vysoká i v roce 2019,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi vyhrají, když si nekleknou. Limberský naplno, facka Skotům

14:52 Češi vyhrají, když si nekleknou. Limberský naplno, facka Skotům

Politika do sportu nepatří, takový názor v rozhovoru na Primě vyjevili bývalí fotbalový reprezentant…