Singer dostal za intervenci ČNB mezinárodní cenu. V rádiu vysvětloval, proč se vyplatí i nám

7. 1. 2014 18:07

Listopadová intervence České národní banky se nesetkala s velikým pochopením jak ve společnosti, tak mezi podstatnou částí odborníků. V části odborných kruhů však byl přijat s uznáním. Od vydavatelství Financial Times Group guvernér ČNB Miroslav Singer za svůj postup obdržel cenu Guvernér centrální banky v Evropě pro rok 2014.

Singer dostal za intervenci ČNB mezinárodní cenu. V rádiu vysvětloval, proč se vyplatí i nám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Miroslav Singer přednášel na právnické fakultě na téma Krize eurozóny
reklama

Po intervenci ČNB proti koruně stouply ceny spotřebního zboží i potravin. „Ceny přitom letos porostou druhým nejnižším tempem za deset let,“ hájil krok centrální banky její guvernér Miroslav Singer v rozhovoru Dvacet minut Radiožurnálu na vlnách Českého rozhlasu.

„Kdybychom neoslabili korunu, hrozilo by klesání cen – což by mělo negativní vliv na firmy, na množství pracovních míst a na příjmy do státního rozpočtu,“ vysvětluje, co Českou národní banku k intervenci vedlo. „Podle našich propočtů jsme zachránili až 35 tisíc pracovních míst a řádově jedno procento na HDP.“

„Peníze přestávaly obíhat,“ popisuje nebezpečí, které spatřovala národní banka. „Nadprůměrně příjmové domácnosti a společnosti držely peníze, jedny z obav z budoucnosti, druhé ze snahy stlačit ceny a nakupovat levněji," vysvětloval. Podle něj mohl deflační tlak vést možná až k poklesu mezd. „V situaci, kdy neustále klesají ceny, navíc vyděláváte tehdy, sedíte-li na penězích a neutrácíte je,“ vysvětloval.

První zhodnocení výsledků intervence však můžeme podle Miroslava Singera očekávat až na základě statistických dat za leden, jež budou k dispozici na přelomu února a března. Předpokládá však, že letos by se měla naše národní ekonomika zvednout z recese. „To určitě,“ uvedl s tím, že nás nesmí ohrozit nepředvídané dění v eurozóně, na níž jsme závislí.

Na Jirku Rusnoka se těším

Zároveň se ČNB staví proti přijetí eura, alespoň v dohledné době. Je totiž podle jejího guvernéra „příliš brzy na to vidět, jak bude eurozóna fungovat“. Je podle něj potřeba si zachovat nezávislost, abychom si sami mohli rozhodovat o českých bankách, i když jde o dceřiné společnosti cizích bank.

Guvernér se rovněž postavil proti stoprocentnímu pojištění vkladů v družstevních záložnách. „Neumím si představit měnit systém pojištění stávajících vkladů, ale vklady nové by měly mít podmínky přísnější a nebo by zisky mohly být zatíženy srážkovou daní," míní guvernér.

Na závěr se vyjádřil ke svému pravděpodobnému budoucímu spolupracovníkovi v ČNB, úřadujícímu ministerskému předsedovi. "Jiřího Rusnoka znám dlouhá léta již z privátní sféry, můžeme se docela výrazně lišit v ideologických východiscích, ale co se týče toho, jak se profesionál chová na finančních trzích, tam se lišíme minimálně,“ zhodnotil guvernér Singer. „Já se na něj těším,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šlachtovo svlékání Nečase? Senátor Červíček má svůj názor. A protože celou věc zažil...

21:41 Šlachtovo svlékání Nečase? Senátor Červíček má svůj názor. A protože celou věc zažil...

Soud uznal bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) vinným z křivé výpovědi v kauze zneužití Vojenského …