Skandál? Smrt Sulejmáního: Převratné informace o jeho misi. A něco navíc

06.01.2020 7:32

Smrt íránského generála Sulejmáního dále hýbe světovým děním, v Iráku bylo dokonce odhlasováno, že by americké síly měly opustit zemi. Co ale generál v Iráku dělal a proč Donald Trump dal povel k jeho likvidaci? Na tyto otázky odpovídá jednak deník New York Times a také válečný reportér a analytik Elijah J. Magnier. Sulejmání měl prý jednat s premiérem Mahdím. A to dokonce na popud Donalda Trumpa.

Skandál? Smrt Sulejmáního: Převratné informace o jeho misi. A něco navíc
Foto: Repro Facebook
Popisek: Íránský generál Kásim Sulejmání

Jaké byly okolnosti zabití Kásima Sulejmáního? Dle listu New York Times byl tento útok až možností poslední a extrémní, která byla Donaldu Trumpovi nabídnuta. „Nevěřili, že po ní skočí. Ve válkách vedených od útoků 11. září 2001 Pentagon často navrhoval nepravděpodobné možnosti, aby se ty ostatní zdály přijatelnější,“ píše list.

Anketa

Je dobře, že Donald Trump nechal ,,oddělat" Kásima Sulejmáního?

hlasovalo: 13911 lidí

Donald Trump prý napoprvé (28. prosince) tuto možnost odmítl a místo toho autorizoval nálety na šíitské, údajně Íránem podporované, milice. Co změnilo jeho názor, byly podle New York Times reportáže o útocích na americkou ambasádu v Bagdádu, údajně zosnované Íránem, které Trumpa rozzuřily. A tak se ve čtvrtek 2. ledna rozhodl pro extrémní možnost, což Pentagon ohromilo, píše New York Times. Dle listu Trump rozhodl pro útok i přes pochyby, které panovaly mezi některými členy jeho vlády o důvěryhodnosti zpráv o tom, že Sulejmání plánuje útoky na americké cíle. Zprávy rozvědky z 30. prosince 2019 podle nejmenovaného zdroje New York Times uváděly, že Sulejmáního cesta do Iráku není nic mimořádného.

Podle reportéra E. J. Magniera z kuvajtského listu Al Rai byl íránský generál dokonce pozván kvůli vyjednávání, které USA samy iniciovaly. „Dnes jsme se dozvěděli od iráckého premiéra Ádila Abdala Mahdího, jak Donald Trump používá diplomacii. Spojené státy požádaly Irák, aby zahájil jednání s Íránem. Irácký premiér se obrátil na Kásima Sulejmáního, aby přijel a dal mu odpověď na nabídku jednání. A Trump a jeho kumpáni posla zabili na letišti,“ napsal na Twitteru včera.

„O tom, že Kásim Sulejmání měl sjednanou schůzku s premiérem a přiletěl do Iráku, aby se s ním následujícího dne setkal, po přijetí požadavku na zahájení jednání od Donalda Trumpa, informoval sám irácký premiér,“ dodal ještě Magnier, politický analytik a válečný korespondent specializující se na terorismus a Blízký východ.

Nicméně, podle něho se jednalo o logické vyústění slabosti tzv. „Osy odporu“, tedy spojenectví Íránu, Sýrie a libanonského Hizballáhu. Jeden ze Sulejmáního spolupracovníků řekl, že generál doufal v mučednickou smrt a byl de facto hlavním organizátorem „Osy odporu“. Ale právě ta ho svou nečinností nechala padnout.

Fotogalerie: - Pokladní plnění rozpočtu

Ministryně financí Alena Schillerová zveřejnila vý...
Ministryně financí Alena Schillerová
Ministryně financí Alena Schillerová
K občerstvení zůčastněných byly, narozdíl od let k...
Karel Tyll, náměstek pro veřejné rozpočty
Ministryně financí Alena Schillerová zveřejnila vý...

„Když dal Benjamin Netanjahu zabít Imáda Mugníju, místopředsedu vojenské rady Hizballáhu, až dodnes ho Hizballáh nebyl schopen pomstít. Když dal Trump Netanjahuovi Jeruzalém jako hlavní město Izraele, ‚Osa odporu‘ se nezmohla na nic jiného než verbální odpor v debatách. Když prezident Trump nabídl okupované Golanské výšiny Izraeli a ‚Osa odporu‘ nereagovala, Donald Trump a jeho tým si uvědomili, že proti nim nikdo nic nedělá,“ tvrdí Magnier. A dodává, že když Izrael bombardoval íránské a syrské cíle v Sýrii, tak důvod, proč nedošlo k odplatě, bylo tvrzení, že „nechtějí časovat útoky podle toho, jak chce nepřítel“.

Reportér dále klade za vinu iráckému premiérovi, že nekladl odpor, když ho americký ministr obrany informoval, že USA hodlá bombardovat cíle na hranicích Iráku se Sýrií. Podle Magniera byl Sulejmání přesvědčen, že kdyby irácký premiér tento útok odmítl, tak by se USA k jeho provedení neodvážily. Irák tak podle Magniera ztratil svou suverenitu a vládu převzaly Spojené státy. A právě kvůli tomu prý dal Donald Trump atentátu na Sulejmáního zelenou.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Už se o vás ví, nemusíte přisypávat. To už zavání seznamy!“ Petr Žantovský popisuje nejstrašnější věci, které našel po výplodu radního Šarapatky

7:37 „Už se o vás ví, nemusíte přisypávat. To už zavání seznamy!“ Petr Žantovský popisuje nejstrašnější věci, které našel po výplodu radního Šarapatky

TÝDEN V MÉDIÍCH Stejně jako bylo v totalitních novinách jasné, co se smí a nesmí psát, tak také dnes…