Skandál v Nizozemí: Muslimské školačky se modlily a třída se zatím společně fotila. Škola musí zaplatit vysoké odškodné

13.07.2017 17:57

Dvě muslimské dívky v nizozemském Haagu chyběly, když se ve škole pořizovaly skupinové fotografie. Nizozemská škola přikázala každou z nich za údajnou diskriminaci kompenzovat částkou 500 eur (zhruba 13 tisíc korun). Jenže škola prý neměla na výběr. Fotograf měl prý čas pouze ráno, a to se zrovna děvčata modlila spolu s matkou v mešitě. Byl totiž muslimský svátek Eid al-Adha, během kterého se obětují zvířata.

Skandál v Nizozemí: Muslimské školačky se modlily a třída se zatím společně fotila. Škola musí zaplatit vysoké odškodné
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Rakousko, muslimové
reklama

Rodiče dívek původně požadovali kompenzaci ve výši deseti tisíc eur. Škola Marie Montessori v nizozemském Haagu z toho nakonec vyšla o poznání levněji, informuje nizozemské rádio RTL News. I tak byla ale škola u soudů v místním nizozemském kantonu uznána vinnou z diskriminace. Sestry totiž nebyly na skupinové třídní fotografii.  

Laura Zuydgeestová, právnička obou sester, uvedla, že incident z roku 2015 představoval jasný příklad diskriminace, a to zkrátka proto, že jedinými žáky, kteří na fotografii nebyli přítomni, byli muslimové. Škola se bránila, že fotograf měl čas pouze v ranních hodinách a jako na potvoru právě tehdy byla obě děvčata na modlitbách s matkou v místní mešitě. 

Deset tisíc euro jako odškodné původně požadovala právě matka. „Víte, jaké to je, když vaše pětiletá dcera každý den vstoupí do třídy, podívá se na skupinovou fotografii a zeptá se: Mami, proč tam nejsem? A vy jí to nejste schopna vysvětlit,“ sdělila u soudu. Podle Zuydgeestové je ale matka s tím, jak celá věc dopadla, spokojena.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: maz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

U Pirátů padlo: Zdanit nemovitosti, ať můžeme rozdávat úplně všem

8:30 U Pirátů padlo: Zdanit nemovitosti, ať můžeme rozdávat úplně všem

Pirátská strana v rámci své pracovní skupiny přednesla návrhy řešení na zvýšení příjmu státního rozp…