Školy v Praze 4 slučují třídy, v některých bude i 34 žáků

29.07.2012 13:17

Desítka škol v Praze 4 sloučí od září část svých tříd, v některých tak bude až 34 žáků. Praha 4, která je zřizovatelem škol, to zdůvodňuje nedostatkem peněz na platy. Kvůli tomu také udělila všem svým školám výjimku na maximální počet dětí ve třídách. To se nelíbí rodičům, podle nich se zhorší kvalita výuky.

Školy v Praze 4 slučují třídy, v některých bude i 34 žáků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto
reklama

Školský zákon stanovuje maximální počet dětí ve třídě na 30, počet až 34 je možný v případě "zachování kvality vzdělávací činnosti školy a splnění podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví".

Nesmí dojít ke zhoršení výuky

Podle Prahy 4 školy dostaly méně peněz na platy od ministerstva školství. "V případě, že by městská část Praha 4 nepřistoupila k povolení výše uvedené výjimky, některé základní školy by se dostaly ve školním roce 2012/2013 do vážných finančních problémů. Chyběly by jim peníze na platy učitelů nebo na platy nepedagogických pracovníků," napsala ČTK vedoucí odboru školství Prahy 4 Jana Ságlová. Podle Ságlové podobné výjimky udělovaly i jiné městské části.

Například Základní škola Bítovská v Praze 4 sloučí druhé a třetí ročníky, ve dvou třídách nyní bude dohromady 61, respektive 64 dětí. To se nelíbí rodičům, uvažují i tom, že by své děti přehlásili na jinou školu. "Při počtu 32 žáků ve třídě bude pro učitele zcela jistě velmi problematické zachovat individuální přístup tam, kde je to třeba. Navíc se nejedná o přechodné řešení na jeden rok, ale o udělení výjimky v podstatě na další tři až čtyři roky," uvedla jedna z maminek Marie Šťastnová. Pokud budou mít rodiče pochybnosti úrovni vzdělávání, mohou se podle Ságlové obrátit na Českou školní inspekci a požádat ji o kontrolu.

"Řeší to všechny školy, opravdu dostaly méně peněz," řekl ČTK Tomáš Feřtek z organizace EDUin. Podle něj je ale slučování špatně především v případě nižších tříd. "V prvních a druhých třídách je to problém. Učitel si potřebuje s dětmi povídat," uvedl.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

15:58 Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

Signatář Charty 77 Václav Vlk má za to, že řada lidí sice nemusí milovat Andreje Babiše (ANO), ale v…