Skryté sítě moci: Jak GDI likviduje konzervativní média a proč by vás to mělo zajímat

04.11.2024 12:00 | Komentář

Kdo stojí za bojem proti dezinformacím? Kdo ho platí? Na to se ve svém obsáhlém komentáři zaměřují členové Společnosti pro obranu svobody projevu, Natálie Vachatová a Vlastimil Veselý. Varují zejména před tzv. GDI, neboli Globálním dezinformačním indexem, ale i před dalšími spolky a neziskovkami, které sice proklamují boj proti dezinformacím, ale jejich cílem je kontrola nad informačním prostorem.

Skryté sítě moci: Jak GDI likviduje konzervativní média a proč by vás to mělo zajímat
Foto: Archiv SOSP
Popisek: SOSP

Global Disinformation Index (česky Globální dezinformační index, GDI) je vlivná britská politická nezisková organizace založená v roce 2018, která si vzala za cíl, jako další z mnoha, bojovat s dezinformacemi. A jako další z mnoha ve skutečnosti bojuje proti názorům, které se jí nelíbí, s vládou cizí mocnosti za zády. To, co odlišuje GDI od jiných politických neziskovek, je její rozsáhlost a plošnost. Ovlivňuje totiž reklamní, potažmo inzertní trh nejen ve Velké Británii, ale i po celém světě, Českou republiku nevyjímaje.

Článek převzat se svolením autorů z webu SOSP

GDI je jedním z vlivných zákulisních hráčů světa reklamy, který hodnotí pravdivost či nepravdivost ostatních médií a následně rozhoduje o tom, kdo kde může či nemůže inzerovat, čímž zásadně zasahuje do tržeb z reklamy. A momentálně sám čelí vyšetřování. Jeho partnerem v České republice je spolek NELEŽ.

Od Trumpa k Cemperovi: Jak se zrodily neziskovky bojující s dezinformacemi a cenzurující názory

V roce 2017 Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku, píše manifest, kterým toho času reaguje mimo jiné na zvolení prezidenta Donalda Trumpa. Nově zavádí pojmy jako inkluzivní společnost, tělesná a duševní pohoda lidí či nenávistný projev. Tady se položily pevné základy potírání nepohodlných názorů na digitálních platformách a na Facebooku se začalo blokovat vše, co by mohlo potenciálně urazit menšiny – kritika LGBT komunity, MeToo nebo BLM. Paralelně s tím Zuckerberg nechává z platformy odstraňovat miliony příspěvků, které síť označují za dezinformační, a z FB tak vytváří „lídra“ v boji s fake news. Někdy v této době jsme se dopracovali k počátkům potírání a zostuzování jakýchkoli jiných než mainstreamem prosazovaných názorových linek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vlastimil Veselý

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Všechny politické neziskovky financované ze zahraničí označit za cizí agenty, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAion2 , 04.11.2024 12:56:20
a rozprášit. Zatímco cizí agenti jsou pod dohledem tajných služeb, neziskovky nikoho nezajímají - přitom vykonávají úplně stejnou (ne-li horší) podvratnou činnost jako agenti. Neziskovky jsou rovněž zlatý důl pro různé pomatené aktivisty, nemakačenka a parazity všeho druhu, protože 80-90% financí jde na platy těchto individuí.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Čeká Američany další nekonečná válka? Tucker Carlson připomněl revoluci

22:05 Čeká Američany další nekonečná válka? Tucker Carlson připomněl revoluci

Scott Horton, ředitel Libertarian Institute, se setkal s moderátorem Tuckerem Carlsonem, aby rozebra…