Šlapal se stal Haškovým náměstkem, zaměří se na sociální lůžka

02.02.2015 15:12

Jihomoravský radní Marek Šlapal (ČSSD) se dnes stal hejtmanovým náměstkem. Krajské zastupitelstvo v prosinci rozhodlo, že nahradí náměstka Václava Božka (ČSSD), který se stal řadovým radním. Oběma zůstávají stejné kompetence. Božek má na starosti investice a úsek rozvoje kraje. Šlapalovi zůstává v gesci zdravotnictví a sociální oblast. Hodlá se zaměřit na dotažení koncepce zdravotně-sociálních lůžek a na rozvoj sociálního systému pro autisty a duševně nemocné, řekl dnes ČTK.

Šlapal se stal Haškovým náměstkem, zaměří se na sociální lůžka
Foto: red
Popisek: Exhejtman Michal Hašek
reklama

Šlapal bude nejvíce pracovat na koncepčně rozpracovaných projektech. "Je potřeba dotáhnout koncepci zdravotně-sociálních lůžek. Mnohdy se člověk z domova pro seniory dostane do nemocnice a pak jde zase zpět a vznikají problémy s úhradou. Nemocnice suplují sociální péči, u některých pobytových zařízení zase lidé vyžadují zdravotní péči," vysvětlil Šlapal. 
    
Jihomoravský kraj chce právě dlouhodobá lůžka následné péče vyřešit zavedením zdravotně-sociálních lůžek. Na jejich úhradě by se poměrnou částí podílelo jak ministerstvo zdravotnictví, které hradí pobyt pacientů v nemocnicích, tak ministerstvo práce a sociálních věcí, které platí pobyt klientů v domovech. Tím by se vyřešily spory, které občas obě ministerstva kvůli úhradám lůžek řeší. 
    
Za důležité Šlapal považuje i zlepšení pohotovostní služby v Brně. "Dále je důležité stabilizovat systém sociálních služeb a rozvíjet ho vzhledem ke klientům na okraji zájmu. Jsou to například autisté nebo duševně nemocní. Zaměřit se na ně je nejlepší prevencí proti nebezpečným jevům spojených s jejich stavem," uvedl Šlapal. Krajským zastupitelem je od roku 2012. V minulosti byl radním v brněnských Žabovřeskách a poté i starostou městské části. 
    
Hejtman Michal Hašek (ČSSD) považuje Šlapala za mladého talentovaného politika. Šlapal má 39 let. Právě věk viděl jako jeden z hlavních důvodů změny bývalý náměstek Božek, kterému je 65 let. "Práci je potřeba přenechat mladším, kteří uvažují do budoucna. Já to do smrti dělat nebudu. Kdo ví, kdy přijde," řekl Božek. 
    
Hašek má čtyři náměstky. Kromě Šlapala je to Zdeněk Pavlík (ČSSD) a lidovci Stanislav Juránek a Roman Celý. Jihomoravský kraj vede koalice ČSSD a KDU-ČSL.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: bra, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když přijel Clinton za Havlem, Pražský hrad ovládla americká ochranka, vzpomínal Špaček. A ostrá slova o Mynářovi

21:03 Když přijel Clinton za Havlem, Pražský hrad ovládla americká ochranka, vzpomínal Špaček. A ostrá slova o Mynářovi

Bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla a expert na etiketu Ladislav Špaček se v rozhovoru pro RádioZ…