Slavný režisér Kusturica drsně vystoupil v Moskvě: Sovětské vítěze války ukazují jako katy

25. 6. 2020 19:40

Sovětští vítězové druhé světové války jsou prezentováni jako poražení a kati a nejsou zváni na oslavy konce války. V Moskvě to před vojenskou přehlídkou prohlásil srbský režisér Emir Kusturica, absolvent pražské FAMU. Podle něho dochází k přepisování dějin a jde o důsledek globalizace.

Slavný režisér Kusturica drsně vystoupil v Moskvě: Sovětské vítěze války ukazují jako katy
Foto: Archiv PL
Popisek: Emir Kusturica, srbský filmový režisér, spisovatel a hudebník
reklama

Na tribuně během slavnostní vojenské přehlídky na Rudém náměstí v Moskvě kromě řady hlav států seděl i mezinárodními cenami ověnčený slavný srbský režisér Emir Kusturica. Médiím už před tím řekl, že toto je v jeho očích skutečná paráda hrdosti.

Moskevské Rudé náměstí bylo ve středu dějištěm každoroční monstrózní oslavy konce druhé světové války. Vzhledem k pandemii koronaviru se místo 9. května konalo až včera, 24. června. Na velikosti akce to však nic nezměnilo. Akce se ale nezúčastnil prezident Miloš Zeman, který původně na přehlídku plánoval jet. Názor změnil právě kvůli koronaviru, neboť Rusko je stále ohniskem nákazy.

Anketa

Má smysl existence Senátu Parlamentu ČR?

4%
96%
hlasovalo: 18382 lidí

Přehlídku si však nenechali ujít prezidenti Srbska, Běloruska, Moldávie a dalších zemí východní Evropy. Kromě toho byl mezi pozvanými hosty i režisér Emir Kusturica, srbský umělec, hudebník, který s oblibou přemýšlí a píše o mezinárodní politice.

Kusturica v Moskvě prohlásil, že přehlídka vítězství je pro něho místem skutečné hrdosti. Defilé nejsilnějších a nejmocnějších zbraní je věcí, která určitým způsobem souvisí s naším přežitím. 

„Globalizace v dlouhém časovém období od Římské říše a dále vždy měla ambivalentní vztah k ochraně malých národů. První i druhá světová válka, stejně jako mnoho dalších válečných konfliktů, přímo souvisí s tímto procesem,“ řekl režisér a dodal, že mezi důsledky globalizace patří i snaha o revizi dějin.

Emir Kusturica ve slavném rozhovoru s Emmou Smetana:

Kusturica se dále zamyslel nad tím, jaké proudy jsou v současné době více podporovány. „Slibovali nám, že budou ochráněny všechny kulturní rozdílnosti, a nakonec to dopadlo tak, že jsou chráněny pouze sexuální rozdílnosti. Co se týče přehlídek, poslední dobou jsou v centru pozornosti hlavně přehlídky hrdosti, proti kterým já nic nemám. Ale idea našeho přežití je spojena s něčím jiným, a to je přehlídka velkého vítězství,“ uvedl.

Podle něho dnes dochází k paradoxu, kdy sovětští představitelé a jejich současní ruští následovníci nejsou zváni na velké oslavy konce druhé světové války, ale jsou označováni jako poražení a kati.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČT? Ty zrůdy? Ringo Čech odpálil bombu. Trestají ho za Zemana. Padlo jedno jméno

17:57 ČT? Ty zrůdy? Ringo Čech odpálil bombu. Trestají ho za Zemana. Padlo jedno jméno

Moderátor Luboš Xaver Veselý si do svého pořadu pozval bubeníka, textaře, herce a spisovatele, také …