Slavný srbský režisér Kusturica: Toto z nás chtěla udělat Albrightová. Ale to je nesmysl

29.01.2015 17:31

Známý balkánský režisér Emir Kusturica v rozhovoru s publicistou Tomášem Měšťanem pro internetové vysílání společnosti BulvarART pohovořil o Srbsku, které (navzdory rodišti v Bosně) vždy vnímal jako svou domovinu, jeho vztahu k Evropě a případnému přistoupení k EU.

Slavný srbský režisér Kusturica: Toto z nás chtěla udělat Albrightová. Ale to je nesmysl
Foto: Radim Panenka
Popisek: Česká a Srbská vlajka

Kusturica nejprve hovořil o sarajevském atentátu z roku 1914, který rozpoutal události první světové války a bývá kladen za vinu Srbsku. Režisér vysvětloval, že v rakouské monarchii se projevovaly již před válkou značně odstředivé tendence, které povzbuzovaly vznik separatistických organizací, například na jihu organizace Mladá Bosna, usilující o připojení tohoto sporného území k Srbsku. Pro organizaci odhodlaných mladých jihoslovanských intelektuálů byl prý velkým vzorem i Tomáš Masaryk.

"Ono se říká už nebýt otrokem,“ připomněl Kosturica jejich heslo. Podle něj jsou dva způsoby, jak vidět sarajevský atentát. "Já to vidím tak, že ten jeho výstřel nezačal válku, ale skončil otroctví,“ hájí střelce Gavrila Principa Kusturica.

Kromě toho prý samozřejmě existuje druhá teorie, podle Kusturici revizionistická, podle které se jednalo o teroristický akt a začátek války. Tu však režisér odmítá. "I Němci dnes připouštějí, že tu válku chtěli už předtím,“ podotkl režisér a vzpomněl tzv. "Fischerovu teorii“ dávající odpovědnost za první světovou válku Němcům.

Pak režisér promluvil o Srbsku a jeho příslušnosti k Evropě. "My jsme bílý, evropský národ. Dali jsme západní civilizaci Teslu nebo Djokoviče,“ vykládal režisér. O příslušnosti Srbů k evropské civilizaci prý není nejmenších pochyb. To však neznamená, že budou ochotni se zříci své identity.

Video s povídáním Emira Kusturici ZDE.

"Madeleine Albrightová říkala, že chce, aby se Srbové chovali jako Češi. Ale to není možné, protože Češi se tak chovají proto, že jsou vedle Němců. A my jsme někde úplně jinde,“ odkázal srbský režisér americkou exministryni na mapu.

Jakkoliv Srbsko podle něj bezesporu je evropským národem, je velkou otázkou, zda by mělo vstoupit do Evropské unie. Podle Kusturici je prý otázkou, zda se z EU nestává takové NATO, které Srbsko v roce 1999 bombardovalo. "Měli bychom zůstat neutrální,“ doporučil nakonec.

Pak ještě pohovořil o tom, jak tento srbský postoj formovali českoslovenští intelektuálové a umělci, jaké Srbsko nikdy nemělo, jako byl Tomáš Garrigue Masaryk, Milan Kundera nebo Miloš Forman.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Pomoc občanům

Vážený pane Jurečka, včera jste byl v Superdebatě na CNN Prima News, poraďte a odpovězte mi na otázku, jak mám s rodinou vyžít se 100 korunou na den? Bydlím v podnájmu, na vlastní byt nemám... Vydělávám minimální mzdu stejně jako partnerka....a do toho máme dítě. Pokud jste Muž na svém místě, odpoví...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schillerová počítala ztráty kvůli inflaci. Smál se jí Síkela, celá TOP 09 a další. Ale trapas! „Má to správně,“ přiznal Kalousek

21:54 Schillerová počítala ztráty kvůli inflaci. Smál se jí Síkela, celá TOP 09 a další. Ale trapas! „Má to správně,“ přiznal Kalousek

Někdejší ministryně financí Alena Schillerová (ANO) včera ve svém twitterovém příspěvku počítala, o …