Slavný srbský režisér Kusturica: Toto z nás chtěla udělat Albrightová. Ale to je nesmysl

29.01.2015 17:31

Známý balkánský režisér Emir Kusturica v rozhovoru s publicistou Tomášem Měšťanem pro internetové vysílání společnosti BulvarART pohovořil o Srbsku, které (navzdory rodišti v Bosně) vždy vnímal jako svou domovinu, jeho vztahu k Evropě a případnému přistoupení k EU.

Slavný srbský režisér Kusturica: Toto z nás chtěla udělat Albrightová. Ale to je nesmysl
Foto: Radim Panenka
Popisek: Česká a Srbská vlajka

Kusturica nejprve hovořil o sarajevském atentátu z roku 1914, který rozpoutal události první světové války a bývá kladen za vinu Srbsku. Režisér vysvětloval, že v rakouské monarchii se projevovaly již před válkou značně odstředivé tendence, které povzbuzovaly vznik separatistických organizací, například na jihu organizace Mladá Bosna, usilující o připojení tohoto sporného území k Srbsku. Pro organizaci odhodlaných mladých jihoslovanských intelektuálů byl prý velkým vzorem i Tomáš Masaryk.

"Ono se říká už nebýt otrokem,“ připomněl Kosturica jejich heslo. Podle něj jsou dva způsoby, jak vidět sarajevský atentát. "Já to vidím tak, že ten jeho výstřel nezačal válku, ale skončil otroctví,“ hájí střelce Gavrila Principa Kusturica.

Kromě toho prý samozřejmě existuje druhá teorie, podle Kusturici revizionistická, podle které se jednalo o teroristický akt a začátek války. Tu však režisér odmítá. "I Němci dnes připouštějí, že tu válku chtěli už předtím,“ podotkl režisér a vzpomněl tzv. "Fischerovu teorii“ dávající odpovědnost za první světovou válku Němcům.

Pak režisér promluvil o Srbsku a jeho příslušnosti k Evropě. "My jsme bílý, evropský národ. Dali jsme západní civilizaci Teslu nebo Djokoviče,“ vykládal režisér. O příslušnosti Srbů k evropské civilizaci prý není nejmenších pochyb. To však neznamená, že budou ochotni se zříci své identity.

Video s povídáním Emira Kusturici ZDE.

"Madeleine Albrightová říkala, že chce, aby se Srbové chovali jako Češi. Ale to není možné, protože Češi se tak chovají proto, že jsou vedle Němců. A my jsme někde úplně jinde,“ odkázal srbský režisér americkou exministryni na mapu.

Jakkoliv Srbsko podle něj bezesporu je evropským národem, je velkou otázkou, zda by mělo vstoupit do Evropské unie. Podle Kusturici je prý otázkou, zda se z EU nestává takové NATO, které Srbsko v roce 1999 bombardovalo. "Měli bychom zůstat neutrální,“ doporučil nakonec.

Pak ještě pohovořil o tom, jak tento srbský postoj formovali českoslovenští intelektuálové a umělci, jaké Srbsko nikdy nemělo, jako byl Tomáš Garrigue Masaryk, Milan Kundera nebo Miloš Forman.

reklama

autor: jav

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Proč vaše vláda postupuje tak nespravedlivě?

Proč, když se navyšují nějaké příspěvky – ať už na péči nebo třeba rodičovská, tak ne pro všechny, kterých se týká? Ještě ke všemu je navyšujete dost málo. A proč se nenavyšuje příspěvek i pro ty, co o potřebné pečují? A co platy v sociálních službách? Kdy ty budou adekvátní práci, kterou sociální p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A kdo tu zažil nenávist? Překlad do ukrajinštiny, pak les rukou. Trochu jiná Rakušanova debata

23:24 A kdo tu zažil nenávist? Překlad do ukrajinštiny, pak les rukou. Trochu jiná Rakušanova debata

Po několika debatách na různých místech v republice se ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rozhodl svo…