Šlechtová doufá, že nový ministr podpoří modernizaci armády

24. 6. 2018 7:46

Končící ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) doufá, že její nástupce v ministerské funkci bude pokračovat v potřebné modernizaci a přezbrojení české armády. Řekla to dnes ČTK na Dni pozemního vojska Bahna u Strašic na Rokycansku. Designovaný premiér Andrej Babiš v pátek oznámil, že v nové vládě už Šlechtová neusedne. Nahradit by ji měl dosavadní ministr vnitra Lubomír Metnar.

Šlechtová doufá, že nový ministr podpoří modernizaci armády
Foto: www.karlaslechtova.cz
Popisek: Karla Šlechtová, exministryně obrany
reklama

„Mně osobně jako ministryni obrany, sice nyní odcházející a ještě v demisi, šlo především o to, abychom naši techniku obnovili,“ řekla Šlechtová ČTK. Doufá, že příští ministr nepoleví a nebude mít jiné záměry. Za poslední půlrok věnovala podle svých slov spolu s armádními specialisty mnoho hodin plánování, co bude dál a armádními tanky, bojovými vozidly pěchoty (BVP), vrtulníky, radary či s modernizací obrněných transportérů Pandur. „Vidíme tady ukázky komerčních firem, až se podíváte na ukázky Armády ČR, tak se možná trochu zhrozíte. Ale já vás mohu ujistit, že plán Ministerstva obrany je takový, že pozemní síly jsou naší prioritou,“ řekla Šlechtová v proslovu při zahájení 29. ročníku jedné z největších armádních akcí pro veřejnost.

Připomněla, že armáda plánuje obnovit techniku pozemních sil za 53 miliard korun. „V tuto chvíli se svými úředníky píšeme zadávačku (zadávací dokumentaci), ale bohužel, to ať si už dodělá někdo jiný,“ řekla pro ČTK. Věří, že modernizace pozemních sil bude patřit k prioritám nového ministra obrany.

Přezbrojení 7. mechanizované brigády by mělo být dokončeno do konce roku 2025. „Znamenat bude nejen nakoupení nových pásových bojových vozidel pěchoty, ale i zajištění techniky pro podpůrné jednotky, jsou jsou logistici, chemici či dělostřelci. Česká republika tím splní svůj závazek vůči NATO, aby měla moderní těžkou brigádu,“ řekl nový velitel pozemních sil Josef Kopecký, který se funkce ujal na začátku června.

I když Šlechtová apelovala na nutnost přezbrojení pozemního vojska, právě její postup v této věci byl některými odborníky kritizován. Některým se nelíbilo zejména zpomalení či zablokování významných zakázek. „Místo, aby věci na Ministerstvu obrany pomohla řešit a posunula je dál, vše na půl roku zastavila, zablokovala, zpochybnila, znejistila, zkomplikovala a zdržela, zejména co se týče klíčových zakázek, čímž dala mimo jiné Andreji Babišovi záminku ustupovat od závazku dosáhnout do roku 2024 výdajů na obranu ve výši dvou procent HDP,“ řekl ČTK v pátek člen sněmovních výborů pro obranu a bezpečnost Jan Bartošek (KDU-ČSL). Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý popsal sedmiměsíční úřadování Šlechtové jako jízdu na horské dráze, v níž dobré okamžiky střídaly špatné. Negativa ale podle něj v konečném zúčtování převažují.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Máme tu místo! Němci vyšli do ulic, chtějí víc uprchlíků

17:31 Máme tu místo! Němci vyšli do ulic, chtějí víc uprchlíků

V Německu se demonstruje. Tisíce lidí vyšly do ulic Berlína a dalších měst. Cílem bylo zatlačit na E…