Šlechtová vyhodila šéfa ústavu, kde se vyráběl novičok

14.05.2018 19:16 | Zprávy

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) dnes odvolala ředitele Vojenského výzkumného ústavu (VVÚ) Bohuslava Šafáře. Ministerstvo obrany to oznámilo na webu. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) ho kritizoval za výroky související s jedem novičok. Ústav dočasně povede zástupce ředitele Josef Hrnčiřík a na místo ředitele bude vypsáno výběrové řízení. Důvody odvolání Šlechtová neuvedla, nesdělila je ani Šafářovi. Své odvolání nechtěl komentovat. Ministryně má právo odvolat ředitele, řekl ČTK.

Šlechtová vyhodila šéfa ústavu, kde se vyráběl novičok
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Ministryně obrany Karla Šlechtová

Když v březnu Moskva označila Česko za možného původce novičoku, řekl Šafář ČTK, že otravné látky se v Česku vyrábějí výhradně pro laboratorní účely a že malé množství jich vyrábí i jeho ústav. Řádově jde o gramy, takže podle tehdejšího Šafářova vyjádření nejde o výrobu, ale spíš o „laboratorní přípravu malého množství“ kvůli otestování jejich vlastností.

Na jeho výrok se odvolává prezident Miloš Zeman v souvislosti se svým vyjádřením, že se v ČR novičok vyráběl. To další představitelé Česka odmítli. Babiš Šafáře za výrok kritizoval, jeho vyjádření podle něj bylo nešťastné. Šafářovo vystoupení podle předsedy vlády mohlo způsobit nedorozumění s prezidentem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: sla

Jak chcete odříznout politické neziskovky od dotací?

Tvrdíte, že doufáte, že se vám politické neziskovky podaří odříznout od dotací. Zajímalo by mě, jak to chcete udělat? Fandím vám, ale myslím, že je to nereálné.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala vyrazil do Plzně. Jenže tam byl spolu s Okamurou. A byl řev

20:02 Fiala vyrazil do Plzně. Jenže tam byl spolu s Okamurou. A byl řev

Plzeň se dnes stala dějištěm dvou předvolebních akcí – setkání koalice SPOLU s premiérem Petrem Fial…