Sledujte, jak reagovala ČT, když jsme chtěli vidět honoráře za Kouzelníka Žita a další pohádky

24.01.2019 13:44

Pohádka Kouzelník Žito, kterou natočil Zdeněk Zelenka pro Českou televizi, byla s velkým očekáváním odvysílaná na Štědrý den. Místo slavnostní chvíle u štědrovečerní pohádky na obrazovce ČT se ale dostavilo velké zklamání. Podle příspěvků mnoha hodnotitelů se výtvor nepovedl. Objevilo se také mnoho komentářů, které zmiňovaly a zpochybňovaly celý systém tvorby přes dotace filmového průmyslu. Nás proto zajímalo, jaký honorář za tento snímek Zdeněk Zelenka, režisér a scénárista, dostal. Vše skončilo jako obvykle fiaskem veřejnoprávní instituce. Česká televize se uzavřela sama do sebe a nekomunikuje.

Sledujte, jak reagovala ČT, když jsme chtěli vidět honoráře za Kouzelníka Žita a další pohádky
Foto: Repro ČT
Popisek: Hlavní hrdninové pohádky Kouzelník Žito
reklama

Pokud bychom se podívali na hodnocení ČSFD, tak zde má pohádka přesně měsíc po odvysílání pouze 23 bodů ze sta možných, což opravdu není mnoho. Recenze sepsané uživateli, někdy přímo na Štědrý den, nejsou příliš příznivé. Hodnocení „odpad!“ se v nich opakuje několikrát, spolu s jednou hvězdičkou. Oceněny jsou většinou pouze výkony zkušených herců, například prezidentem vyznamenané Jiřiny Bohdalové, která byla podle jedné recenze „tradičně bez většího úsilí výborná“.

Anketa

Kdo je pro vás důvěryhodnější?

hlasovalo: 21037 lidí
Jeden hodnotící například hovoří o tom, že sice Denis Šafařík a Anna Kadeřávková, jakožto hlavní herci, byli sympatičtí, ale tím veškerá pozitiva končí. Ostatní herce označil na nepřesvědčivé až karikaturní. „Počínaje bylinkářkou přes Neklana až po šílené pitvoření Lišky a Vilhelmové. Nezachránil to ani slabý, až řídký děj, a nejhůř bylo při zpěvech, kdy melodie nenadchla a texty byly krkolomné až běda... Škoda,“ ohodnotil pohádku jeden z diváků.

Lépe na tom není ani tvůrce pohádky Zdeněk Zelenka. „Vždy, když se Zdeněk Zelenka chopí pohádkového námětu, vypadá to na zajímavou podívanou, ale takřka pokaždé z toho nakonec prakticky nic moc opravdu svátečního nevzejde. Nejinak je tomu bohužel i v tomto případě, v němž veskrze dobrá myšlenka byla opět nalita do ne příliš vhodné formy, z níž nejvíce atmosféře škodí nehodící se rádoby muzikálové vložky,“ píše divák Kouzelníka Žita svoji recenzi.

My jsme se proto rozhodli podívat právě na tvůrce Zdeňka Zelenku.

Jeho prvním dílem byl koprodukční snímek Čarovné dědictví v roce 1985. S Českou televizí spolupracuje od roku 1991 a od té doby pro ni napsal mnoho scénářů a natočil více jak sedmdesát filmů (i dokumentárních) či seriálů. Z těch známějších můžeme uvést tituly jako Azrael, anděl smrti, Rumplcimprcampr, Velký případ, Paní Piperová zasahuje, Slečna Guru, O Šípkové Růžence, Duch nad zlato nebo právě negativně hodnocený Kouzelník Žito.

ParlamentníListy.cz se snažily od České televize získat informace o tom, které konkrétní filmy natočil Zelenka na zakázku ČT, jaký byl za jednotlivé snímky jeho honorář, kdo platil filmový štáb, zda jsou ještě nějaké další projekty, které má Zelenka nasmlouvané s ČT. Také jsme chtěli vědět, kolik celkově stála pohádka Kouzelník Žito, kterou ČT odvysílala na Štědrý den. Nic z toho jsme ale nezjistili, vzhledem k tomu, že s námi Česká televize odmítá komunikovat, a to i přesto, že naše otázky obdržela již třikrát.

Od prosince nic.

Veřejnoprávní ČT má přitom speciální divizi, kterou nazvala „Korporátní vztahy a komunikace“. Jejím vedoucím je Vít Kolář, který má pod sebou zřejmě e-mail, jenž příliš nesleduje: pressct@ceskatelevize.cz. Z informací na webu ČT vyplývá i to, že tisková mluvčí TS Brno je Hana Orošová a že tisková mluvčí ČT je Karolína Blinková. I přes početný ansámbl zaměstnanců doposud nevíme, kolik Zelenka za své výtvory vyinkasoval.

V tématu budou ParlamentníListy.cz samozřejmě i nadále pokračovat. Autory textu můžete oslovit prostřednictvím emailu B.Richterova@ParlamentniListy.cz a T.Novy@ParlamentniListy.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: B. Richterová a T. A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

18:53 Kdo chce zhatit volby do Rady ČT? Dětinský omyl senátora Smoljaka, lidovecké obstrukce. A jasné slovo právníka k fintě z neziskovky

Zhatit volbu nových členů Rady ČT se pokoušejí ti zákonodárci, jimž nynější fungování České televize…