Slonková: Policie se chystá obvinit kancléře Vratislava Mynáře

11.2.2021 12:52 odp.

Novinářka Sabina Slonková upozorňuje, že policie má políčeno na hradního kancléře Vratislava Mynáře.

Slonková: Policie se chystá obvinit kancléře Vratislava Mynáře
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Vratislav Mynář v pořadu Horké téma

Sabina Slonková na serveru Neovlivní.cz píše, že policie chystá obvinění na hradního kancléře Vratislava Mynáře. Kvůli penzionu v Osvětimanech. Vychází přitom z informací dvou na sobě nezávislých zdrojích. „Definitivní rozhodnutí už je otázkou jen dní,” uvedl jeden ze zdrojů.

Anketa

Chcete, aby vláda Andreje Babiše dovládla do voleb?

84%
9%
hlasovalo: 25343 lidí

Mělo by jít o dotaci, kterou Mynář využil pro penzion v Osvětimanech. Podle informací pořadu Reportéři ČT se o Mynářovu dotaci policie zajímá již od roku 2019.

V roce 2007 měly putovat z dotací ministerstva školství finanční prostředky na rekonstrukci fotbalového stadionu, o rok později pak na ubytovnu pro sportovce. „Celkem jde o dotace ve výši 32 milionů korun. Více než polovina z nich přitom šla na penzion, který zde Mynář v současnosti provozuje. Teď hrozí vrácení minimálně části dotací. Podezření kolem projektů je hned několik. Na porušení dotačních podmínek či zamlčení důležitých informací,“ konstatoval reportér Vojtěch Srnka.

Společně s Adélou Paclíkovou monitoruje vznik spolku Chřibák, jehož cílem bylo zajistit bezpečný provoz sportovního areálu, jejž provozuje právě Mynář. Ten byl i v čele spolku. Při výstavbě zdejšího areálu Mynářovi zásadně pomohly veřejné dotace. První z nich získal již zmiňovaný spolek Chřibák, a to na výstavbu turistické ubytovny. Ve stejném roce, v jakém byl založen, mu ji přiklepli poslanci během takzvaného porcování medvěda. Dotaci vyřizovalo ministerstvo školství. A byla určena výhradně pro spolky a pro obce.

Hrubá stavba ubytovny měla stát celkem 17 milionů korun. Spolek Chřibák ji postavil hned vedle už zmíněného lyžařského areálu Vratislava Mynáře. Na pozemku, který mu patří. Stavební povolení za spolek Chřibák pak vyřizoval sám Mynář. V době, kdy ministerstvo spolku Chřibák dotaci na ubytovnu pro sportovce definitivně přidělilo, začal se chystat další projekt. Druhá, tentokrát evropská dotace pocházela z regionálního operačního programu a týkala se té samé budovy. Jenže už nebyla určena na ubytovnu pro sportovce, ale na tříhvězdičkový penzion s wellness centrem. O dotaci pak nežádal spolek Chřibák, ale firma Clever Management. Ta patří přímo Vratislavu Mynářovi.

„Nenašel se žádný investor, který by pokračoval v tomhle projektu, a stál jsem před rozhodnutím, které jsem vyřešil tím, že jsem požádal svého společníka a kamaráda, zda bychom naše soukromé prostředky neinvestovali do tohodle projektu a nedotáhli ho do zdárného konce. Kolega souhlasil, založili jsme soukromou společnost, nainvestovali naše soukromé peníze, hrubou stavbu ubytovny jsme předělali na penzion,“ popsal stavbu před pár měsíci Mynář. O penězích z evropských fondů nemluvil.

Na problematickou dotaci upozornila také česká pobočka protikorupční organizace Transparency International.

„Na vybudování penzionu v Osvětimanech byly získány hned dvě problematické dotace, jedna v hodnotě 13 milionů a druhá 6 milionů korun. První zmíněnou dotaci obdržel od Ministerstva školství v roce 2007 spolek Chřibák, ve kterém kancléř Mynář působí jako hospodář. Tento spolek vznikl s cílem rozvíjet místní sportovní areál, který rovněž patří Vratislavu Mynářovi,” popsala případ Transparency International.

Podle rozhodnutí ministerstva školství měl spolek vrátit 975 tisíc z dotace 13 milionů.

Úřad regionální rady ROP Střední Morava rozhodl, že šestimilionová dotace neměla být poskytnuta.

Kancléř Mynář v minulosti opakovaně odmítl, že by se dopustil jakýchkoliv pochybení.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

USA ovládly Evropu. Ale svět? Petr Drulák nemá pro spojence dobré zprávy

14:02 USA ovládly Evropu. Ale svět? Petr Drulák nemá pro spojence dobré zprávy

Profesor Drulák byl nedávno hostem Rádia Univerzum, kde hovořil o širších následcích rusko-ukrajinsk…