Slova Rathových spiklenců: Už se těším na králíčky, kručí mi v bříšku, chi chi

12.06.2012 8:12

Zatímco fotbaloví funkcionáři nazývali rozdělované úplatky kapříky a skupina kolem úřednice Radky Kafkové jim říkávala vitamíny pro psa, aktéři kauzy Rath své miliony přejmenovali na králíky. Vyplývá to z přepisů policejních odposlechů.

Slova Rathových spiklenců: Už se těším na králíčky, kručí mi v bříšku, chi chi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto
reklama

S informací o debatách přišel deník Insider. O "králících", tedy milionech korun, se bavili Rathovi komplici Kateřina Pancová, její partner Petr Kott a podnikatelka Ivana Salačová.

Popisovaná debata se konala v pátek 6. ledna v ředitelské kanceláři kladenské nemocnice, tedy v pracovně Pancové. Údajně nejdřív Salačová říká Pancové, že má připravených 2,8 milionu korun ze zakázky na rekonstrukci Gymnázia Hostivice. Poté Pancová zvedá telefon a vytáčí Kotta a domlouvá si převzetí peněz.

„Prosím tě, jak jsme se domlouvali, ohledně toho, že by nám paní inženýrka přinesla ještě králíky. Bylo by lepší, kdyby nám přinesla je v pondělí, kvůli tomu, jak jako máme místo v lednici, a nebo že bys k ní přijel v úterý ráno? Co je lepší? Vona sem stejně jede, víš, takže by ty králíky vzala sem. Vona sem jede na půl druhou, viď. Jó, že je dáme když tak do ledničky tady. Jo? Dobře pa,“ ukončla Pancová hovor s Kottem, popsal deník Insider.

Jenže po chvíli přichází změna. Kott zjišťuje, že se mu datum převzetí „králíků“ nehodí.

„Ahoj Ivo, prosím tě, malá změna. My totiž v pondělí potom ještě jedeme pryč, a králičina by se zkazila. Mohl bych se teda zastavit v úterý u Tebe. Jo? V kolik? V osum jsem u tebe. V úterý. Jo, supr. Už mi kručí v bříšku, už mi kručí v bříšku. Chi chi. Čau čau,“ telefonuje Kott Salačové.

Díky odposlechům se zjistilo, že si dohodnutý termín, tedy úterý 10. ledna 2012, Petr Kott miliony opravdu od Salačové v kanceláři ve Slaném převzal.

Rathův advokát Adam Černý v rozhovoru pro deník Týden.cz zmínil, že tyto záznamy odposlechů k dispozici zatím nemají. „Obhajoba doposud nemá přepisy odposlechů, ani odposlechy, máme pouze jakési výpisy, které používá operativa pro své účely. Předpokládáme, že přepisy nemá k dispozici ani policie, neboť v opačném případě by je dala obhajobě k dispozici,“ tvrdí.

Peníze na kampaň? Je to možné

Vazebně stíhaný David Rath  ve sněmovním projevu naznačil, že peníze, které měl od Kotta a Pancové převzít, nebyly pro něj. Bez bližšího vysvětlení a bez předchozí porady se svými obhájci řekl doslova: „I v tomto nekompletním torzu spisu naopak najdete spoustu vět a slov o tom, že peníze na volby, financování voleb. To tam najdete.“

Senátor Vladimír Dryml, který je známý svým negativním postojem k ČSSD, opatrně naznačil, že by to tak opravdu mohl být. "Podle mého názoru je kauza Rath problémem ČSSD a jejího financování," uvedl. Jen hlupák prý nechápe Rathova slova o stranických penězích, která padla na zřejmě nejsledovanějším jednání sněmovny.

„Pan předseda Sobotka podle mých informací vyzýval hejtmany, aby se intenzivněji podíleli na financování strany, což podle mého hovoří za vše,“ řekl senátor ParlamentnímListům.cz.

Podobné spekulace redakci vyvrátil jihočeský hejtman Jiří Zimola. V Lidovém domě prý požadavek, aby hejtmani získávali peníze i pro stranu, nikoliv jen své krajské buňky, skutečně padl, hovořilo se ale výhradně o oficiálním sponzoringu. "Tedy vše řádně doložené a transparentní. Pokud má pan Dryml jiné informace, ať to doloží," vyzývá senátora Zimola.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jezdíte po republice za Bakalovy prachy… Tato věta může stát ředitele pražské firmy jeho post

6:52 Jezdíte po republice za Bakalovy prachy… Tato věta může stát ředitele pražské firmy jeho post

Na pondělním pražském koaličním jednání se bude projednávat generální ředitel Pražských strojíren Ró…