Slováci vybírali europoslance, účast byla zřejmě nízká

25.5.2014 7:12 dop.

Slováci v sobotu volili svých 13 poslanců Evropského parlamentu (EP). Favoritem na vítězství jsou sociální demokraté (Směr-SD) premiéra Roberta Fica. Podle analytiků by se v zemi mohla zopakovat nízká volební účast. Volby europoslanců v sobotu skončily v Česku, hlasování se konalo také v Lotyšsku a na Maltě.

Slováci vybírali europoslance, účast byla zřejmě nízká
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slovensko

O hlasy více než čtyř milionů oprávněných voličů se ucházel rekordní počet 29 politických stran, hnutí a koalic. Na rozdíl od Česka, kde hlasování začalo v pátek a skončilo v sobotu ve 14:00, se eurovolby na Slovensku a v dalších zemích EU konají pouze jeden den. Konečné výsledky hlasování na Slovensku budou zveřejněny po ukončení voleb v celé EU, tedy v neděli pozdě večer.

Premiér Fico i prezident Ivan Gašparovič během dne vybídli Slováky, aby se voleb zúčastnili

Evropské volby na pětimilionovém Slovensku tradičně provází malý zájem voličů a výjimkou patrně nebude ani dnešní hlasování. Jak v roce 2004, tak o pět let později byla ze všech členských zemí EU nejnižší účast právě na Slovensku, v roce 2009 dosáhla necelých 20 procent.

Podobný výsledek se odhaduje i letos, podotkl server sme.sk. Podle vyjádření okrskových komisí z různých částí země byl zájem o volby velmi nízký.

Premiér Fico i prezident Ivan Gašparovič během dne vybídli Slováky, aby se voleb zúčastnili. „U nás je stále představa, že (europoslanci) jsou jen zástupci státu, kteří přijdou do Evropského parlamentu a rozhodují o něčem, o čem někdy ani nemají představu, a že nemohou prosadit své zájmy. Škoda, že si na Slovensku neuvědomujeme, že tyto volby budou velmi důležité," řekl Gašparovič, který spolu s chotí hlasoval v Bratislavě.

Dosluhující prezident, kterému v polovině června skončí druhé pětileté funkční období, se nepřímo postavil proti zvolení kandidátů za početnou maďarskou menšinu žijící na jihu Slovenska. „Byl bych rád, aby tam (v Evropském parlamentu) byli poslanci, kteří budou dělat všechno pro občany Slovenska a pro Slovenskou republiku. Docházelo k tomu, že někteří slovenští poslanci nebyli na jednáních, kde se rozhodovalo o slovenských otázkách, a někteří naši poslanci se scházeli s jinými poslanci a nikoliv s našimi slovenskými," tvrdil Gašparovič. V roce 2009 se europoslanci za Slovensko stali také dva zástupci nyní neparlamentní Strany maďarské komunity, která hájí práva Maďarů žijících na Slovensku.

Podle Fica by voliči svou účastí ve volbách měli pomoci překonat situaci, kdy navzdory kladnému vztahu většiny obyvatel země k Evropské unii byl v letech 2004 a 2009 nejmenší zájem o eurovolby z celé EU právě na Slovensku.

Na Maltě bývá zájem o eurovolby vyšší

Kromě Česka a Slovenska se hlasovalo také v Lotyšsku a na Maltě.

V Lotyšsku, které do europarlamentu posílá osm poslanců, podle výsledků anket mezi voliči před volebními místnostmi zvítězili konzervativci premiérky Laimdoty Straujuma s 31 procenty. Druhá skončila proruská strana Centrum shody, která má 13 procent hlasů, a třetí pravicová Národní aliance, která se někdy označuje za nacionalistickou.

Na Maltě, kde bývá zájem o evropské volby tradičně vyšší, někteří voliči neskrývali vyčerpání, píše agentura AFP. Země je spolu s Itálii, Řeckem a Španělskem jednou ze vstupních bran pro uprchlíky do Evropy a otázka migrace byla jedním z témat letošní volební kampaně.

Volby se již ve čtvrtek konaly v Nizozemsku a Británii, v pátek zase hlasovali Irové. Volební maraton skončí v neděli, kdy se hlasování uskuteční v 21 z 28 členských zemích Unie.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mpTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ublížený. Hysterický. Rakušan neměl říkat, že ho chtějí zničit a zabít

11:35 Ublížený. Hysterický. Rakušan neměl říkat, že ho chtějí zničit a zabít

„Hysterická tragédie.“ Tak někteří hodnotí facebookovou obhajobu „vnitro není lehká disciplína“ mini…