Největšímu náporu běženců čelilo Řecko před dvěma roky, v roce 2016. Tenkrát do země dorazilo 173 tisíc lidí. Teprve loni toto číslo pokleslo, jelikož se EU dohodla s Tureckem, kterému nyní Řecko může nelegální migranty vracet zpět.
Student František Pethö se v Athénách zapojil do služeb hned tří místních neziskovek a pomáhal ve středisku, které nasytilo čtyři stovky lidí denně. „Po dvou týdnech, když jsem se rozkoukal, jsem si začal všímat třeba toho, kolik lidí tam žebrá a spí na ulici, protože nemají jinou možnost,“ popisoval Pethö, podle kterého je běžné spatřit na ulicích žebrající děti a ženy.
Pethö si prý při rozhovorech s klienty vyslechl různé příběhy. „Nezapomenu na příběh nezletilého mladíka, kterého na útěku z vlasti v Íránu zajali únosci, zavřeli ho do sklepa a pustili ho až ve chvíli, kdy za něj otec zaplatil výkupné,“ řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz a dodal, že utíkal proto, že chtěl studovat a v jeho zemi to nešlo. Když se však mladíkovi podařilo dostat do Řecka, neměl kde bydlet.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab