Smlouva s USA ano, základna není téma. Na tom se prý shodli Zeman s Fialou

12.4.2022 9:14 odp. | On-line

Premiér Petr Fiala (ODS) po jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech uvedl, že Zeman bude podporovat uzavření smlouvy se Spojenými státy, ovšem americkou vojenskou základnu v Česku by nepodporoval. Fiala novináře znovu ubezpečoval, že se o americké základně skutečně nejedná.

Smlouva s USA ano, základna není téma. Na tom se prý shodli Zeman s Fialou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala

Předseda vlády uvedl, že s hlavou státu společně hovořili o několika hlavních tématech: „Samozřejmě o situaci na Ukrajině, uprchlické vlně v České republice a o pomoci, kterou Česká republika poskytuje Ukrajině. Pan prezident zde vyjádřil podporu té naší pomoci a postupu, který v této věci česká vláda volí.

Tématem byla i smlouva mezi Českou republikou a Spojenými státy týkající se obranné spolupráce. „Pan prezident se vyjádřil, že po ruské agresi na Ukrajině bude tuto smlouvu podporovat,“ oznámil Petr Fiala.

Fialu také prezident požádal, aby jej zastoupil na červnovém summitu Severoatlantické aliance v Madridu. „Pan prezident by se ho rád účastnil, ale lékaři mu zakazují létat, tedy mě požádal, abych jej zastoupil,“ pokračoval premiér.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Poslední z větších témat byla podpora běloruské opozice. „To panu prezidentovi hodně leží na srdci. Požádal mě o vytvoření důstojných podmínek pro reprezentaci běloruské opozice ve formě nějaké styčné kanceláře, běloruského domu a abychom byli vstřícní při udělování víz běloruským studentům, kteří jsou proti Lukašenkově režimu,“ přiblížil Fiala čtyři základní témata, která byla předmětem jednání.

Následně dostali prostor novináři pro své dotazy. Zajímala je otázka energetické bezpečnosti.

Shodli se premiér a prezident na tom, aby se Česko stalo na Rusku energetický nezávislé? „O energetických otázkách jsme dnes nemluvili, ale předpokládám, že i toto bude pan prezident podporovat,“ řekl, že až bude připraven plán na příštích pět let, jak se zbavit závislosti na energetických surovinách z Ruska, téma s prezidentem otevře.

V rámci dalšího dotazu prozradil, že se dotkli i milosti pro šéfa lánské obory Baláka. „Ano, je to téma, které jsem samozřejmě otevřel, a vyjádřil jsem názor kritický, v této věci jsme se neshodli,“ sdělil ministerský předseda.

Dotazován byl také na otázku americké vojenské základny v Česku. Ujistil, že o tomto tématu se skutečně nyní nejedná. „Opravdu se o tom nejedná. To téma rezonuje v médiích, ale rozhodně nerezonuje tak, že bychom se jím zabývali.

Znovu opakuji, nikdo u nás o základnu nepožádal, není to téma na pořadu dne, i když si mnozí z nás něco takového představit dovedou. Jasně říkám, že o základně nejednáme, nejsou pro to vůbec vytvořeny podmínky.

S prezidentem jsme se toho okrajově dotkli a prezident se vyjádřil tak, že americká základna je věc, kterou by nepodporoval,“ uvedl.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nabTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mainstream by s ním měl problém... Krameriovu cenu získal Martin Nezval. Z jeho knihy zamrazilo i Baštovi

21:02 Mainstream by s ním měl problém... Krameriovu cenu získal Martin Nezval. Z jeho knihy zamrazilo i Baštovi

„Je třeba intenzívně uvažovat, jak snížit průměrnou inteligenci nadbytečného lidstva, aby se dalo ef…