Smrtící trezor: Z vybuchlé ambasády přišlo převratné vyjádření

02.01.2014 10:22

Vybuchlý trezor v bytě palestinského velvyslance se údajně používal denně. Jde o převratné prohlášení mluvčího palestinského velvyslanectví. Ten totiž zcela popřel původní vyjádření ministra zahraničí Rijáda Malíkího, a to, že trezor dvacet let nikdo neotevíral. Informoval o tom server iDnes.cz. Z dalších informací vyplývá, že výbušnina nebyla součástí trezoru a podle nepotvrzených informací mohlo jít o semtex. Agentura Nová Čína nevylučuje úmyslný výbuch, který měl diplomata zabít.

Smrtící trezor: Z vybuchlé ambasády přišlo převratné vyjádření
Foto: Archiv
Popisek: Palestina

Anketa

Myslíte si, že případ "smrtící trezor" vážně ohrožuje bezpečnost naší země?

78%
22%
hlasovalo: 3924 lidí

Trezor vybuchl ve středu v Praze v bytě palestinského velvyslance Džamála Muhammada Džamála. Podle zjištění iDnes.cz  se používal denně pro běžný provoz. Řekl to mluvčí velvyslanectví Nabíl Fahil a zcela tak popřel původní informaci palestinského ministra zahraničí Rijáda Malíkího, že trezor dvacet let nikdo neotevíral.

"Trezor byl určený pro denní provoz, například v něm byly peníze pro zaměstnance," cituje server mluvčího a zároveň tlumočníka velvyslanectví. Zastoupení palestinské samosprávy v Česku podle něj má dva trezory a ministr Malíkí si je spletl.

Foto z místa činu:

Nabíl Fahil prý také odmítl, že byl v trezoru záměrně umístěný nástražný systém. "Nevím, jak se tam dostal. Při stěhování se trezor převážel a bylo s ním manipulováno a nic se nestalo," doplnil.

Trezor vybouchl ve středu kolem poledne. Velvyslanec odpoledne vážným zraněním podlehl v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích.

Výbuch mohl mít na svědomí semtex

Co bylo příčnou výbuchu, není jisté. Explozi trezoru způsobila podle policie neodborná manipulace s bezpečnostní schránkou. Nejmenovaný palestinský představitel, kterého cituje agentura Nová Čína, ale nevylučuje úmyslný výbuch, který měl diplomata zabít. Také se spekuluje, že trhavinou mohl být semtex.

Podle již zveřejněných informací zpravodajský a komentátorský portál thecommentator.com uvedl, že v Praze mezi novináři koluje o původu výbušniny "zajímavá teorie", která se sice může nakonec ukázat jako nepravdivá, má ale přesvědčivý základ. Údajně by mohlo jít o semtex, což je plastická trhavina vyvinutá v 50. letech v Československu.

Jak thecommentator.com upozornil, semtex v období studené války získaly arabské teroristické skupiny a režimy podporující Palestince, například Libye.

"Pokud to semtex byl, zcela jistě šlo o velmi staré zásoby. Česká republika je nyní jednou z nejvíce proizraelských zemí v Evropě," napsal thecommentator.com. Dodal, že semtex byl v minulosti velmi oblíben pro svůj ničivý účinek a proto, že byl prakticky nezjistitelný. Teprve smlouvy na konci studené války přinesly závazek přidávat během výroby detekční prvky, díky kterým je možné trhavinu v rámci bezpečnostních kontrol snadno odhalit.

Šlo o nehodu, nebo o úmysl?

Stále není jasné, zda za explozí trezoru palestinského velvyslance v Praze stojí nešťastná náhoda, nebo něco jiného. Zatímco česká policie už v neděli případný atentát vyloučila, nejmenovaný palestinský představitel, kterého cituje agentura Nová Čína, nevylučuje úmyslný výbuch, který měl diplomata zabít.

Zmíněný představitel bez dalších podrobností řekl, že palestinské úřady nevylučují, že Džamál se stal obětí "atentátu". Palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí přitom ve středu podle AP prohlásil, že explodoval trezor, který nejméně dvě desítky let nikdo neotevřel.

Otázkou nadále zůstává, proč byly v objektu ambasády výbušniny. Policejní prezident Martin Červíček novinářům řekl, že v komplexu velvyslanectví neměly co dělat.

Pracovníci velvyslanectví spolupracují s policií. Do Česka dorazí kvůli úmrtí velvyslance i delegace z Palestiny. Datum převozu velvyslancova těla podle mluvčího zatím není známo.

BIS nemá poznatky, že by šlo o teroristický čin

Bezpečnostní informační služba nemá poznatky o tom, že by středeční výbuch v budově palestinského zastoupení v Praze byl teroristický čin. Zpravodajci už odpovídali na dotazy kriminalistů, kteří případ vyšetřují. Týkaly se hlavně oběti exploze, řekl mluvčí BIS Jan Šubert.
    
"Nemáme jedinou indicii, která by naznačovala, že šlo o teroristický útok. Vyšetřování je plně v režii policie, na případu s ní spolupracujeme," uvedl mluvčí. Policejní vyjádření jsou podle něj od počátku poměrně otevřená a je potřeba z nich vycházet při dalších úvahách a spekulacích.
    
Kriminalisté se podle Šuberta zpravodajců ptali, zda o oběti mají informace, případně s kým se velvyslanec stýkal nebo zda měl nějaké nepřátele.

Policie se bude zabývat tím, proč byly výbušniny v objektu ambasády, kde neměly co dělat. Na trezoru údajně mohl vybuchnout zabezpečovací systém.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jste proti lidem. Podvolili jste se. Klaus sejmul Fialovu vládu

12:22 Jste proti lidem. Podvolili jste se. Klaus sejmul Fialovu vládu

U příležitosti oslav 103. výročí samostatného Československa promluvil bývalý prezident Václav Klaus…