Smutný odchod posledního pamětníka začátku Senátu. Štěch prohrál se Svobodným

10.10.2020 17:39

Na jedné straně úspěch Svobodných a na straně druhé totální debakl sociálních demokratů. Tak by se dal parafrázovat volební výsledek senátních voleb na Pelhřimovsku. V nich se podnikateli a radnímu Jaroslavu Chalupskému (za Svobodné) podařilo se ziskem 52,43 % hlasů porazit bývalého šéfa Senátu Milana Štěcha (ČSSD). Štěch měl přitom z trojice kandidátů ČSSD největší šanci na úspěch.

Smutný odchod posledního pamětníka začátku Senátu. Štěch prohrál se Svobodným
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Štěch
reklama

Anketa

Podporujete Andreje Babiše? (Ptáme se od 8.10.2020)

67%
33%
hlasovalo: 41624 lidí
Chalupský přitom neměl volební klání příliš jednoduché, jelikož z prvního kola postoupil s 23,54 procenta hlasů z druhého místa, Štěch získal až 31,22 procenta.

Třetí během prvního kola skončil Stanislav Mrvka (Změna 2020) s devatenácti procenty hlasů a čtvrtý byl bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák (za ANO). Ten si od voličů odnesl procent dvanáct.

Štěch měl přitom největší šanci zabodovat z trojice postoupujících kandidátů, jelikož jako jediný skončil na prvním místě. Místopředseda ČSSD Michal Šmarda na Žďársku a Radek Sušil na Karvinsku postoupili z druhých míst a ani jeden z nich nezabodoval.

Kompletní volební debakl pro sociální demokracii znamená ztrátu senátorského klubu. Před volbami měla ČSSD třináct senátorských křesel, z nichž jich obhajovala deset. Aby mohli sociální demokraté i nadále udržet svůj senátní klub, potřebovali alespoň úspěch dvou svých kandidátů, to se však nestalo ani v jediném případě.

V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Chalupský zmínil, že se svým rivalem nemá problém. „Dříve to bývalo tak, že se před volbami objevil ve městě, rozdával dámám růže, občas někde v televizi vidíme, že přestřihl šerpu u hasičské zbrojnice, což je podle mě málo. Takže já ho úplně neznám, někdy asi před třemi lety jsem s ním diskutoval na Facebooku – to mě bravurně utřel. Bylo vidět, že jako rétor je připraven, a pokud nemáte data a informace, jaké má on, tak mu samozřejmě nemůžete oponovat,“ podotkl.

Pak jej již však příliš nešetřil: „A co se týká jeho výroků… dokud nepromluví, je to sympatický pán. Ale když takto promluví, tak… je to špatné. Vzhledem k podnikatelům, živnostníkům a obecně lidem, kteří jsou zvyklí se živit rukama a hlavou a opravdu pracovat, generovat hodnotu, kterou někde směňují na trhu, jsou zmíněné výroky špatné. Myslím, že ‚živnostníky do továren‘ si mohl odpustit.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se nemělo dostat ven: Šéf Twitteru o Trumpovi a jeho stoupencích, kterým zrušili účty

19:35 Co se nemělo dostat ven: Šéf Twitteru o Trumpovi a jeho stoupencích, kterým zrušili účty

Zakladatel Twitteru Jack Dorsey se, po zablokování účtu amerického prezidenta Donalda Trumpa s více …