Sněmovna bude jednat o svém rozpuštění, návrh ČSSD asi neuspěje

17.07.2013 6:26 | Zprávy
autor: adr, čtk

Poslanci budou dnes vůbec poprvé hlasovat o rozpuštění sněmovny, které by bylo cestou k předčasným volbám. Schůzi podnítila opoziční ČSSD v souvislosti s pádem koaliční vlády Petra Nečase (ODS), po němž prezident Miloš Zeman instaloval úřednický kabinet Jiřího Rusnoka. Podle rozložení sil návrh neprojde a dolní komora bude pokračovat.

Sněmovna bude jednat o svém rozpuštění, návrh ČSSD asi neuspěje
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Sjezd ČSSD skončil tiskovou konferencí

Pro rozpuštění sněmovny je potřeba nejméně třípětinová většina hlasů všech poslanců, tedy 120. K opozici by se tak museli přidat poslanci za ODS nebo TOP 09. Strany bývalé koalice ale deklarovaly, že rozpuštění sněmovny nepodpoří.

Možnost zavedla ústavní novela přijatá zhruba před čtyřmi lety. Říká, že sněmovna může odhlasovat třípětinovou většinou své rozpuštění. Dolní komoru pak rozpouští prezident. Do dvou měsíců od tohoto kroku se musejí konat nové volby. Sněmovnu ale není možné rozpustit během tří měsíců před ukončením řádného volebního období.

Žádost o Nečase bude asi stažena

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se měl dnes také začít zabývat žádostí o vydání expremiéra Petra Nečase (ODS) k trestnímu stíhání v případu takzvaných trafik pro tři exposlance ODS. Jednání se ale pravděpodobně neuskuteční, protože podle olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvána bude žádost o Nečasovo vydání stažena. Důvodem je rozhodnutí Nejvyššího soudu, který všechny tři bývalé poslance vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Ivan Fuksa a Marek Šnajdr a Petr Tluchoř byli proto v úterý večer propuštěni z vazby.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…