Sněmovna bude jednat o svém rozpuštění, návrh ČSSD asi neuspěje

17.07.2013 6:26

Poslanci budou dnes vůbec poprvé hlasovat o rozpuštění sněmovny, které by bylo cestou k předčasným volbám. Schůzi podnítila opoziční ČSSD v souvislosti s pádem koaliční vlády Petra Nečase (ODS), po němž prezident Miloš Zeman instaloval úřednický kabinet Jiřího Rusnoka. Podle rozložení sil návrh neprojde a dolní komora bude pokračovat.

Sněmovna bude jednat o svém rozpuštění, návrh ČSSD asi neuspěje
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Sjezd ČSSD skončil tiskovou konferencí

Pro rozpuštění sněmovny je potřeba nejméně třípětinová většina hlasů všech poslanců, tedy 120. K opozici by se tak museli přidat poslanci za ODS nebo TOP 09. Strany bývalé koalice ale deklarovaly, že rozpuštění sněmovny nepodpoří.

Možnost zavedla ústavní novela přijatá zhruba před čtyřmi lety. Říká, že sněmovna může odhlasovat třípětinovou většinou své rozpuštění. Dolní komoru pak rozpouští prezident. Do dvou měsíců od tohoto kroku se musejí konat nové volby. Sněmovnu ale není možné rozpustit během tří měsíců před ukončením řádného volebního období.

Žádost o Nečase bude asi stažena

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se měl dnes také začít zabývat žádostí o vydání expremiéra Petra Nečase (ODS) k trestnímu stíhání v případu takzvaných trafik pro tři exposlance ODS. Jednání se ale pravděpodobně neuskuteční, protože podle olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvána bude žádost o Nečasovo vydání stažena. Důvodem je rozhodnutí Nejvyššího soudu, který všechny tři bývalé poslance vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Ivan Fuksa a Marek Šnajdr a Petr Tluchoř byli proto v úterý večer propuštěni z vazby.

Po schůzi o rozpuštění sněmovny se bude konat další na návrh ODS; poslanci budou schvalovat přibližně tucet norem. Podle dřívějšího způsobu jejich projednávání jde o předlohy, u nichž nepanují větší kontroverze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

22:35 Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

„Nejezděte do Prahy, je to tam nebezpečné, půjde o život! Nemá cenu riskovat,“ varuje před cestami d…