Sněmovna bude schvalovat tzv. lex Dukovany spojený s blokací Ruska a Číny

16.06.2021 6:30

Sněmovna by dnes měla schvalovat zákon k výstavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Poslanci budou hlasovat také o změně v určení dětských skupin, které vznikaly v reakci na nedostatek míst ve školkách.

Sněmovna bude schvalovat tzv. lex Dukovany spojený s blokací Ruska a Číny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR

Ve finále je i novela související se zavedením evropského kodexu pro telekomunikace. Sněmovna z ní patrně vyškrtne ustanovení, podle kterých by Úřad pro ochranu hospodářské soutěže mohl získávat údaje z telefonů podnikatelů, které prověřuje.

Schvalování zákona zvaného lex Dukovany brzdila ve Sněmovně část opozice. Nyní se s vládnou dohodla na tom, že Senát k předloze připojí pozměňovací návrh, který zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru na výstavbu nového dukovanského bloku. Spory vyvolává i navrhovaná přeměna dětských skupin na jesle. Měly by tedy nově sloužit jen nejmenším dětem. Část opozice chce, aby se vládní novela vrátila z finále k opětovnému posouzení do druhého čtení.

Odpoledne by měli poslanci zahájit projednávání policejní žádosti o vydání nezařazeného poslance Lubomíra Volného (Volný blok) k stíhání pro podezření z šíření poplašné zprávy. Sněmovna jednání o žádosti přeruší, protože ještě nemá doporučení mandátového a imunitního výboru. Ve druhém čtení se budou poslanci zabývat například předlohou o elektronizaci zdravotnictví.

V podvečer se Sněmovna vrátí ke sporné volbě čtveřice členů Rady České televize. K samotnému hlasování se dolní komora patrně opět nedostane, očekává se pokračování obstrukcí. Mezi kandidáty jsou podle kritiků i lidé, kteří představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rána Klusovi? Má srandu z toho, co vymete peněženku

12:25 Rána Klusovi? Má srandu z toho, co vymete peněženku

Zpěvák a skladatel Tomáš Klus se opět angažuje v tématu ekologie. Tentokrát propaguje solární energi…