Sněmovna chystá změny v Ústavě. Dohoda by měla být do konce března

13. 1. 2015 21:58

Na změnách Ústavy se politické strany chtějí shodnout do konce března. V létě má pak konkrétní návrh dostat sněmovna, která by ho mohla schválit do konce roku. Na tiskové konferenci po jednání sněmovního podvýboru pro Ústavu to dnes řekl jeho předseda Jeroným Tejc. Mezi diskutované změny Ústavy patří návrhy na změnu pravomocí prezidenta, funkčního období ústavních soudců nebo zavedení klouzavého mandátu pro poslance.

Sněmovna chystá změny v Ústavě. Dohoda by měla být do konce března
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jmenovaná vláda v čele s Bohuslavem Sobotkou
reklama

Tejc uvedl, že poslanci budou v příštích týdnech debatovat o všech návrzích, které zazní. O tom, na jakých bude dostatečná shoda, aby měly šanci na schválení ústavní většinou, by mělo být jasno do tří měsíců. Tejc věří, že se shoda nalezne na pěti až deseti bodech, ne všichni z jeho kolegů z podvýboru jsou ale tak optimističtí. 
    
Nyní je na stole přes 20 různých návrhů na změnu Ústavy. Některé z nejdůležitějších i nejkontroverznějších se týkají pravomocí prezidenta republiky. Je mezi nimi návrh na to, aby musel do budoucna hledat u vlády nebo v Senátu souhlas pro jmenování členů bankovní rady České národní banky, zpřesnění procedury při jmenování premiéra nebo usnadnění pohnání hlavy státu k Ústavnímu soudu. Nově by ho tam mohla povolat každá z parlamentních komor třemi pětinami hlasů. 
    
S částí těchto změn ale už nyní nesouhlasí třeba hnutí Úsvit, podle něhož by neměl přímo volený prezident přicházet o pravomoci. Do Ústavy chce naopak dát možnost odvolání hlavy státu v referendu. Tejc dnes upozornil, že některé návrhy naopak směřují k posílení prezidentských pravomocí. Ten by tak do budoucna třeba mohl bez kontrasignace jmenovat předsedu a místopředsedy Nejvyššího správního soudu. 
    
Alespoň částečná shoda na dnešní tiskové konferenci, kde byli zástupci šesti stran, panovala na návrhu do Ústavy zakotvit institut ombudsmana, a na tom, aby do budoucna byl mandát ústavních soudců neopakovatelný a prodloužil se na 12 let. Padl také návrh na konstruktivní vyjádření nedůvěry vládě, zavedení klouzavého mandátu pro poslance, prodloužení lhůty, kterou má Senát na projednávání zákonů, nebo schválení ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti. Ve hře je také zánik mandátu zákonodárců v případě jejich odsouzení k nepodmíněnému trestu nebo přímá volba starostů.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: bra, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

14:16 FOTO Zemanovi nadávají za konzumaci s rouškami. A takto zachytila kamera Ivana Bartoše...

Český internet žije celý víkend fotografií z porady prezidenta Zemana s experty. Rozebírá zejména fa…