Sněmovna možná nezvýší dotaci postiženým na zvláštní pomůcky, navrhuje poslankyně ANO

21.06.2019 16:40

Sněmovna možná nezvýší státní příspěvek zdravotně postiženým lidem na nejnákladnější zvláštní pomůcky, jako jsou šikmé a svislé zvedací plošiny. Poslankyně ANO Lenka Dražilová navrhla v dnešním druhém čtení tuto část poslanecké novely vypustit, není podle ní vzhledem k průměrné výši dotace potřebná. Informuje o tom ČTK.

Sněmovna možná nezvýší dotaci postiženým na zvláštní pomůcky, navrhuje poslankyně ANO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Páteční sněmovna o další vlně EET a o navýšení prostředků na sociální služby

Poslanecká předloha zejména rozšiřuje okruh postižených lidí, kteří mají na dotaci na tyto pomůcky nárok.

Dotaci na nejnákladnější pomůcky by novela zvýšila o 100.000 korun na půl milionu korun. Dražilová uvedla, že průměrná výše dávky činí 367.000 korun. „V případě, že by došlo ke zvýšení maximální částky, vedlo by to pouze ke zvýšení cen dodavatelů tohoto typu zvláštních pomůcek,“ uvedla ve zdůvodnění pozměňovacího návrhu.

Hlavní předkladatel novely Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) a také Olga Richterová (Piráti) chtějí, aby na příspěvek na automobil dosáhli i postižení lidé bez rukou nebo s nefunkčníma rukama. V obdobných pozměňovacích návrzích požadavek zdůvodňují tím, že tito lidé nejsou schopni bez pomoci využívat hromadnou dopravu, byť Kaňkovský připustil, že se může zdát nelogické.

Příspěvek na pořízení vozidla může činit až 200.000 korun. Richterová spolu s Andreou Brzobohatou (ANO) také navrhly, aby jeho přiznanou výši tolik neovlivňovaly příjmy žadatele. Postižení lidé, kteří pracují, by podle nich měli mít nárok na stejnou dotaci jako ti, kteří do práce nechodí. Příspěvek by se podle úpravy snižoval od příjmů nad 16násobek životního minima místo nynějšího osminásobku.

Na příspěvek na zvláštní pomůcky by mohli mít podle novely nově nárok lidé s těžkým omezením pohyblivosti kvůli postižení cév v nohách a kvůli oběhové nedostatečnosti při onemocnění srdce. Žádat o dotaci by mohli i lidé s prokázaným těžkým poškozením plicních funkcí. Dotace by mohla zahrnovat například plošiny, rampy, schodišťové sedačky a elektrické skútry.

Sociální výbor podpořil už dřív upřesňující kritéria pro posuzování nároku na dotaci. Týkají se zejména lidí se srdečními potížemi, okruh osob s nárokem na dotaci o něco zužují. Naopak nad rámec původní novely by podle výboru mohli být do zákona zařazení pacienti s těžkým postižením kloubů nohou souvisejícím většinou s diabetickou neuropatií.

„Současná realita u zmíněných pomůcek je taková, že buď žadatel získá nějaký další příspěvek na pořízení od některé z nadací, nebo si prostě tuto pomůcku nemůže dovolit,“ napsali v důvodové zprávě předkladatelé z řad KDU-ČSL, ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN. Bez těchto pomůcek se postižení, na něž by se měl zákon nově vztahovat, podle předkladatelů neobejdou.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

Důchodová reforma

Tvrdíte, o důchodové reformě jednáte i s laickou veřejností. Jak? Kde? Jsem si ničeho takového nevšiml. A myslíte, že má smysl schvalovat něco, na čem se aspoň z větší části neshodnete s opozicí? K čemu reforma, kterou jiná vláda zase zruší, což už se stalo? Nebylo třeba chybou, že jste s opozicí ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vyoral natřel ODS. Co vyvedli u památníku, už bylo moc

16:10 Vyoral natřel ODS. Co vyvedli u památníku, už bylo moc

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – „Outfit soudružky Černochové, jakkoliv nevhodný pro danou chvíli,…