Sněmovna navrhla na nejvyšší ocenění Morávka, Balabána a Mašína

09.07.2020 21:33 | Zprávy

Na udělení nejvyššího státního vyznamenání, Řádu bílého lva, Sněmovna navrhla prezidentu Miloši Zemanovi členy odbojové skupiny Tři králové, Václava Morávka, Josefa Balabána a Josefa Mašína, i další čtyři válečné veterány. K poslaneckým adeptům na medaili Za hrdinství patří trojice záchranářů, Jiří Stuška, Martin Mikloš a Jiří Vašica, která loni v říjnu pomáhala zraněným při hromadné nehodě, byť byla v tu dobu mimo službu.

Sněmovna navrhla na nejvyšší ocenění Morávka, Balabána a Mašína
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna

Mezi kandidáty dolní komory na medaili Za zásluhy figuruje biochemik a virolog Tomáš Cihlář. Jeho tým vyvinul lék remdesivir proti COVID-19. Upravený seznam celkem 47 kandidátů schválili poslanci na dnešní mimořádné schůzi. K adeptům na stejnou medaili zařadili přímo na plénu zpěváka lidových písní Josefa Černého, známého pod jménem Jožka Černý, režisérku Silvii Dymákovou, místopředsedu Svazu včelařů Miloslava Peroutku a místopředsedu Svazu Vietnamců v České republice Tana Trinha. Některé předběžně navrhované lidi dolní komora naopak vyřadila.

 

Na Řád bílého lva Sněmovna navrhla také například stíhací piloty Františka Cháberu a Josefa Koukala. K nominantům na medaili Za hrdinství patří rovněž Tomáš Neškodný, který loni zachránil tři tonoucí lidi, válečný letec Josef Bernat, jeden z posledních žijících účastníků Pražského povstání,Emil Šneberg, nebo zdravotní sestra Jana Březinová, která se v 64 letech navzdory prodělané rakovině plic vrátila při nynější koronavirové epidemii pomáhat do nemocnice v Litomyšli na Svitavsku.

Na sněmovním seznamu k udělení medaile Za zásluhy figuruje vedle Cihláře také Marián Hajdúch, vedoucí Ústavu molekulární a translační medicíny při Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, který jako první pracoviště masově testoval přítomnost koronaviru pomocí vysokokapacitních robotizovaných testů, vývojář 3D tiskáren Josef Průša, který v souvislosti s koronavirovou epidemií na vlastní náklady vyrobil desetitisíce ochranných štítů, a zakladatelka aktivity Sestry v záloze Renata Dubcová. Na seznamu jsou kromě nich také třeba badatel Jaroslav Čvančara, novinář, publicista a scenárista Vladimír Kučera nebo motocyklový závodník Jaroslav Falta.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál po návratu z Moskvy prozradil vše o své návštěvě

11:04 Dostál po návratu z Moskvy prozradil vše o své návštěvě

„Přes některé rozpory lze s jistotou říci, že nikdo neplánuje žádnou invazi do naší země, ani s Rusk…