Sněmovna patrně zvýší příspěvek na zaměstnávání postižených

08.07.2017 6:33

Zaměstnavatelé s více než polovinou pracovníků se zdravotním postižením patrně budou dostávat od státu vyšší podporu. Příspěvek na jejich plat by mohl vzrůst pravděpodobně od října až na 12.000 korun měsíčně z nynějších 9500 korun. V novele zákona o zaměstnanosti by to měla podle stanoviska sociálního výboru schválit Sněmovna.

Sněmovna patrně zvýší příspěvek na zaměstnávání postižených
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Vláda původně navrhovala růst příspěvku až na 10.500 korun. Plénum by ale mělo podle doporučení výboru podpořit pozměňovací návrh Jaroslava Zavadila (za ČSSD), díky kterému by byl ještě o 1500 korun vyšší. Sněmovna by mohla předlohu schvalovat příští týden.

Zavadil zdůvodňuje větší růst příspěvku chystaným nařízením vlády, kterým se má od ledna zvýšit minimální mzda z 11.000 korun na 12.200 korun. Státní dotace na místa lidí se zdravotním postižením by tak měla odrážet s tím spojené zvýšené náklady zaměstnavatelů na chráněném trhu práce. Kabinet rozhodne o růstu minimální mzdy v nejbližších týdnech, shoda v koalici ale nyní neexistuje.

Vláda chce novelou snížit limit pro poskytování takzvaného náhradního plnění, kdy mohou úřady a firmy místo zaměstnání povinného podílu postižených pracovníků odebrat zboží od firem s víc než polovinou zaměstnanců s handicapem. Limit má klesnout z 36násobku průměrné mzdy na 28násobek, tedy na 725.284 korun.

Nová pravidla mají ale přinést také zpřísnění, a to pro nemocné nezaměstnané, kteří by měli dodržovat stejný režim jako pracovníci na nemocenské. Měli by nově dodržovat léčebný režim jako nemocní pracovníci, směli by na vycházky v určitou dobu a úřadu práce by také doručovali neschopenku.

Novela má rovněž nahradit systém vymezování chráněných míst uznáním zaměstnavatele na chráněném trhu práce. To by firma či instituce s víc než polovinou míst pro postižené získala poté, co by s ní úřad práce uzavřel dohodu. Dohod o uznání na chráněném trhu by mělo být asi 2500. Novinka by měla zabránit případnému zneužívání státních podpor. Ministerstvo práce a sociálních věcí také bude mít údaje o zaměstnavatelích s více než polovinou handicapovaných pracovníků, nyní data chybějí.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

20:20 Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

Bývalý premiér Jiří Paroubek schvaluje zásah vedení ČSSD do kandidátky v Jihomoravském kraji, kam by…